Számos tanulmány számolt be arról, hogy a keresztesvirágú zöldségeknek – mint a brokkoli és a karfiol – egészségvédő hatásuk van, többek között az emlődaganat megelőzésében lehet kulcsszerepük.
A keresztesvirágú zöldségek gazdag forrásai a szulforafán nevű vegyületnek. Egy egereken végzett kísérlet szerint mintegy 39%-kal csökkentette a daganat kialakulásának az esélyét ez a vegyület, ellentétben a kontrollcsoport tagjainál, akik nem kaptak keresztesvirágú kiegészítőket. Egy másik tápanyag is van ezekben a zöldségekben, mégpedig a dindoil-metán, amely vegyület szintén csökkenteni tudja a különböző típusú daganatokat, például leukémia, agydaganat, emlőrák, húgyhólyagrák esetén segíthet.
Ezek a zöldségek kéntartalmú vegyületeket, azaz glükozinolátokat is tartalmaznak. Az emésztés során ezek a glükozinolátok olyan bioaktív vegyületekre bomlanak, amelyek befolyással vannak sok testi funkcióra. Ezek a vegyületek szintén csökkentik a rákos sejtek kialakulását és növekedését csakúgy, mint a szulforafán. Ezek a vegyületek megvédik a sejteket a DNS-károsodástól, inaktiválják a rákkeltő anyagokat, illetve megállíthatják a rákos sejtek terjedését.
A keresztesvirágú zöldségek sorát gyarapítja a brokkoli, a káposzta, a vízitorma és a kelbimbó. Ezek a zöldségek többféle vitaminnak is a gazdag forrásai, például az A-vitaminnak, a folátnak, az E-vitaminnak, a C-vitaminnak. Ezen kívül sok rostot, vasat, kalciumot és magnéziumot is tartalmaznak. Táplálkozási profiljuk miatt szuperételeknek is számítanak. Ezek a zöldségek gazdag forrásai a növényi fehérjéknek is.
A brokkoli olyan hasznos vegyületeket tartalmaz, amelyek csökkenthetik az emlőrák kockázatait, szulforafán nevű vegyülete ugyanis rákellenes hatásokkal rendelkezik. Az ösztrogén egyik típusa megnövelheti az emlőrák kockázatait, azonban egyes kutatások arról számoltak be, hogy a brokkoli egyensúlyba tudja hozni ennek az ösztrogénnek a szintjét.
A káposzta egy másik olyan keresztesvirágú zöldség, amely összefüggésbe hozható az emlőrák kockázatainak csökkentésével. A káposzta ugyanis rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik, és megvédheti a sejteket a károsodásoktól.
Láthatjuk, hogy a keresztesvirágú zöldségek fogyasztása rengeteg előnnyel jár. Azonban azt tudnunk kell, hogy ha sok keresztesvirágú zöldséget fogyasztunk, az megzavarhatja a jód felszívódását, ami problémát jelenthet akkor is, ha már pajzsmirigybetegségben szenvedünk, de a jódhiány oka is lehet valamilyen pajzsmirigybetegség kialakulásának.
A kelbimbóból és más keresztesvirágú zöldségekből nagyszerű salátát is készíthetünk.
Köményes-tárkonyos kelbimbósaláta hozzávalói:
• 25 dkg kelbimbó,
• 3 dl natúr joghurt,
• fél citrom leve,
• 2 evőkanál tárkonyecet,
• 1 teáskanál tárkony,
• fél teáskanál kömény,
• 2 marék vízitorma,
• ízlés szerint só és bors.
Elkészítése:
Pároljuk meg a kelbimbót. Ha kihűlt, tegyük egy salátástálba, majd tépkedjük a tálba a vízitormaleveleket. Keverjük össze a joghurtot a citromlével, a tárkonyecettel, a tárkonnyal, a köménnyel, a sóval és a borssal, és öntsük a salátára. A salátát megszórhatjuk még egy kevés tárkonnyal.