A legnagyobb amerikai kriptocég fektetett a szegedi testvérpár vállalkozásába, de New York-ig meg sem állnának

A legnagyobb blockchain cégek és kriptovaluták használják közösségépítésre és ügyfélszerzésre egy magyar cég, a Zgen platformját, a Guild.xyz-t. Az alapítók, Zawiasa Brúnó és bátyja, Róbert arra a legbüszkébbek, hogy a top öt amerikai kriptocég mindegyike az ügyfelük, egyikük, a Coinbase pedig immár befektetőjük is.


„Van egy pezsgőnk az egyik szekrényben, amit három éve nem nyitottunk ki. Mindig tartogattuk, hogy ha majd ez vagy az összejön, koccintunk”

– mondja Zawiasa Róbert, a Zgen társalapítója. „Még nem vagyunk ott, hogy kinyissuk” – fűzi hozzá kicsit szigorúbban öccse és tulajdonostársa, Brúnó, aki szintén tizenéves kora foglalkozik foglalkozik blokklánc-technológiával és bitcoinnal. Brúnó egyébként szerepelt 2022-es 30/30-as listánkon is, a 2019-ben alapított Zgen és a Guild.xyz már az első évében, egymillió felhasználóval berobbant egy olyan piacra, amelyet részben ők maguk teremtettek.

A Szegedről indult Zgennel eleinte webalkalmazásokat fejlesztettek kriptocégeknek, majd saját terméket építettek. „A saját pénzünket égettük, az elején alig vettük észre, mekkorára nőttünk.” Mint úttörők után indult meg nyomukban a piac, és a náluk sokkal tőkeerősebb kripto-világcégek. Bár vannak külső, amerikai tanácsadóik, 16 fős törzscsapatuk továbbra is magyar.

Mára a világ legnagyobb kriptocégei használják Brúnó és Róbert platformját. Fotó: Sebestyén László / Forbes

A legnagyobbak vannak náluk

A Guildre bárki regisztrálhat és elkezdhet rajta közösségeket építeni, ugyanakkor kifejezetten blokkláncokkal foglalkozó cégekre optimalizálták a rendszert. A honlapon nincs bemutatkozás, és semmi marketingszöveg, ami egy szűrő: tényleg azokra fókuszálnak, akik eleve értik ezt a szcénát. Jelenleg 65 féle blokklánchoz van integrációjuk. Ennek köszönhetően nemcsak azt tudják megmondani, milyen tokenek és NFT-k (a kriptovaluták egy fajtája) vannak a blokkláncon, hanem hogy milyen típusú és mennyi tranzakció zajlik rajtuk.

„Folyamatosan, 65 blokkláncról aratunk nagy mennyiségű adatot.” Más forrásokból – például az X-ről, a Githubról, vagy a Telegramról – származó adatokkal kombinálva, és ezeket aggregálva tudnak aztán felhasználói viselkedést követni – GDPR-kompatibilisen, hangsúlyozzák – és új ügyfeleket toborozni.

A Coinbase a legnagyobb, kriptovalutákkal, blockchainnel foglalkozó amerikai tőzsdei vállalat két éve kezdett el egy úgynevezett második réteget (Layer 2) fejleszteni az Ethereumra Base néven. Ez tulajdonképpen egy Ethereumra épülő blokklánc, ami ennek a kriptovalutának a biztonsági mechanikáját kihasználva sokkal gyorsabb tranzakciókat engedélyez. „Még mielőtt a Base publikussá vált volna, megjelent a Guild.xyz-n” – így lett ügyfelük a Coinbase.

Mára a világ legnagyobb kriptocégei használják Brúnóék platformját: a Kraken, a Chainlink, az Arbitrum, a Uniswap, illetve a legnagyobb kriptopénztárca, a MetaMask mögött álló ConsenSys. Ügyfelük az ChtaGPT-t fejlesztő OpenAI CEO-jának, Sam Altmannak a Worldcoinja is.

Hatmilliós felhasználói bázisuk van és az utóbbi öt évben több mint ezer céggel dolgoztak együtt. Ügyfeleik között akadnak tradicionálisabb, nem kriptocégek is – például a Lacoste, a Ubisoft, a Sony vagy az amerikai Forbes –, de jellemzően ezek is blokklánchoz köthető közösségépítésre használják a platformot.

A munkamegosztás a fiúk között úgy alakult ki, hogy Róbert képviseli kifelé a céget, ő salesel, Brúnó pedig a belső működésért, a csapat felvételéért felel. fotó: Sebestyén László / Forbes

Ők teremtették

 A Guild rendszerét arra optimalizálták, hogy egyszerre akár több százezer felhasználóval is könnyedén tudjanak bánni. Miután a Base is kipróbálta őket, „írtak, hogy nekik ez nagyon tetszik, és szeretnének jobban megismerni minket és hogy mit tud a termék”. Hónapokig tartó közös munka kezdődött, ami olyan sikeres lett, hogy Róberték már a Base nagy, hivatalos bejelentésében is részt vettek 2023 februárjában.

A Base-nek köszönhetően a szakmai kapcsolat is egyre szorosabb lett, bővült a Zgen kapcsolati hálója, és Róbertet több konferenciára hívták előadni Denvertől Miamiig. A munkamegosztás a fiúk között úgy alakult ki, hogy Róbert képviseli kifelé a céget, ő salesel, Brúnó pedig a belső működésért, a csapat felvételéért felel. Cégük, a Z Gen Kibernetika Kft. 2023-ban 483 millió forintos árbevételt ért el, 2024-ben ennél alacsonyabb, körülbelül 289 millió forint lesz a forgalmuk, mert gyorsan változik a piac.

„Jellemzően nem csak termékfejlesztésben, de üzletben is negyedévekre gondolkozunk.”

Mivel a versenytársak mindig is a nyakukon voltak, a kezdetektől folyamatosan fejlesztenek, alaptermékük továbbgondolt változatával is nagyot dobbantottak. Cégeken keresztül exkluzív lehetőségeket (ilyen például az új, még kísérleti termékek, szolgáltatások kipróbálása, vagy akár ritka merch termékek megszerzése) gyűjtenek össze a végfelhasználóknak, a nagy cégek így szereznek maguknak korai felhasználókat. „Ez az új piac, a questing piac, amit tulajdonképpen mi teremtettünk” – mondja Róbert. A kritoptőzsdén jegyzett óriáscégek is csak utánuk törtek be erre a piacra.

Nem a pénz kellett, hanem a partnerség

A Zgen a Coinbase más termékágazataiban, fejlesztéseiben is részt vesz, és tavaly ősszel zártak egy befektetési kört a Coinbase-zel, amelynek tőzsdei cége, a  Coinbase Global fektetett be a Zgenbe. Hogy mennyit, és hány százalékos tulajdonrészért cserébe, azt nem árulták el, de kevesebbet fogadtak el, mint amit a Coinbase eredetileg ajánlott. „Millió dolláros összegről van szó.”

Több mint egy évig tárgyaltak. „Raknak be más erőforrásokat is a cégbe, amiért szintén kapnak valamennyi tulajdonrészt.” Nem klasszikus kockázati-tőke (VC)-befektetésről, hanem stratégiai befektetésről van szó, amivel most elsősorban nőni szeretnének. A Zgen eddig összesen, vagyis az előző körökkel és a Coinbase-zel együtt összesen ötmillió dollárt vont be. Eddig két pre-seed és egy bridge körük volt, a legutóbbi körnél 50 millió dollárra értékelték a céget.

„Első vállalkozóként elég unortodox módon mentünk előre. A kezdetek óta nem vagyunk benne biztosak, hogy mi startupot építünk.”

„A kezdetek óta nem vagyunk benne biztosak, hogy mi startupot építünk” – állítja Róbert. Fotó: Sebestyén László / Forbes

A befektetések előtt mindig megvizsgálták, kit szeretnének maguk mellé, de nagy pénzeket a piaci terjeszkedésre sosem akartak bevonni. „Nem azt néztük, hogy mennyi tőkét tudunk bevonni, hanem azt, hogy mennyire sokat tudunk megtartani a tulajdonrészünkből, amellett, hogy bevonunk annyi tőkét, amennyire feltétlenül szükség van. Vagy csak stratégiai partnert keresünk.”

Volt olyan körük, amikor kitalálták, hogy pénz kellene, és pár órán belül ötszörös túljelentkezés volt a kért tőkére. „Öt cég jelentkezett, hogy az egészet elvinné, de nem vettünk el többet, mint amit eredetileg kértünk. Ami így visszanézve nagyon naiv volt” – meséli Róbert.

„Kelet-európai vibe”

– nevet Brúnó.

Minek kell történnie, hogy kinyissák a több éve rakosgatott pezsgőt – kérdezem. Róbert rögtön rávágja: „Egy New York-i iroda és hússzor ennyi felhasználó. Két éven belül.”

The post A legnagyobb amerikai kriptocég fektetett a szegedi testvérpár vállalkozásába, de New York-ig meg sem állnának appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed