Középkori barbakánt (előretolt kapuerődöt) és egy csatornahálózatként funkcionáló alagútrendszert tártak fel találtak a nyugat-szlovákiai Trencsén városában – számol be az Arkeonews. A leletek abból a korból származnak, amikor a település még a Magyar Királyság része volt.
A maradványok a város sétálóövezetének revitalizációs projektje során, a Sládkovičova utcában kerültek elő. Drahoslav Hulínek régész szerint a lehetővé teszi a kutatók számára, hogy rekonstruálják Trencsén korai erődítési struktúráját.
„A várárkon egy híd húzódott át, amely egy kapuhoz vezetett” – mondta Hulínek. „A falak mindkét oldalon a kapu felé húzódtak, amelyen egy másik toronyszerű építmény is volt, ennek maradványai láthatók az alaprajzon” – tette hozzá.
A Sládkovičova utca elejétől, ahol egykor torony és vizesárok volt, a barbakán húzódott.
Az építmény az egyik legjelentősebb ilyen típusú struktúra a középkori Magyar Királyság területén, ami a város jelentőségét bizonyítja.
A barbakán Luxemburgi Zsigmond királyhoz kötődik.
Az ásatás során nem csak a barbakán falai kerültek elő. Felfedeztek egy föld alatti folyosókból és alagutakból álló rendszert is, amelyet elsősorban csatornarendszerként használtak a középkorban.
A régészek jelentős mennyiségű késő középkori kerámiát és a középkortól az újkorig terjedő periódust felülelő üvegeket találtak. A 15. századtól a 19. századig tartó házak maradványait is megtalálták.
A kutatás fő szakasza lezárult. Az 1970-es évekig egykor forgalmas, lakóházakkal teli utca volt, a helyszín most egyedülálló ablakot nyújt Trencsén múltjára.
The post A Magyar Királysághoz köthető leleteket találtak Trencsénben first appeared on National Geographic.