A meditáció előnyei cukorbetegek számára

A cukorbetegség egy komoly krónikus betegség. Általában gyulladás előzi meg, mert hiszen olyan anyagcserezavarok alakulnak ki a szervezetben, amelyek hatására gyulladás jön létre. A cukorbetegség diagnózisa nem jelenti a világ végét, hiszen életmódváltással nagyon sokat tehetünk azért, hogy az életminőségünk ne romoljon. Az első és legfontosabb dolog, hogy mindig tartsuk be a kezelőorvosunk által előírtakat, illetve mi magunk is tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy elkerüljük a cukorbetegség szövődményeit. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy még a mindfulness meditáció rendszeres gyakorlása is nagyon hatékony lehet a betegség tüneteinek csökkentésében. Cikkünkben bemutatjuk a mindfulness meditáció előnyeit, amelyet a cukorbetegséggel élő személyek is kiélvezhetnek.

A mindfulness meditációhoz sorolják a szakemberek a „sima” meditációt és a jógát is. Mindkettő nagyon sok előnnyel bír. Hatásukra jobb lesz az alvás mennyisége és minősége, az agy és a szív is jobb egészségnek örvend, illetve nagyon jó stresszkezelőnek számítanak. A legújabb kutatási eredmények pedig azt mutatják, hogy a cukorbetegek személyek is kiélvezhetik a mindfulness meditáció előnyeit.

A mindfulness meditáció az elme és test összhangján alapszik, ami segít szabályozni a glikémiás kontrollt a 2-es típusú cukorbeteg személyeknél.

A kutatások azt mutatják, hogy szoros kapcsolódás és összefüggés van a stresszhormonok (például a kortizol és az adrenalin), illetve a vércukorszintet szabályozó hormonok (például az inzulin) között. Az olyan elme-test gyakorlatok, mint a mindfulness meditáció, segíthetnek a stressz kezelésében, ez pedig pozitívan befolyásolja a hormontermelést. Egy tanulmány szerint a rendszeres meditálás összefügg a stressz és a negatív érzelmek csökkenésével.

Azok a személyek, akik rendszeresen meditálnak, sokkal egészségtudatosabban élik a mindennapjaikat, és sokkal jobb megküzdési stratégiákkal rendelkeznek, mint azok a cukorbetegek, akik nem élnek a meditáció nyújtotta lehetőségekkel. Minél tudatosabban éljük az életünket, akár cukorbetegként is, annál jobb lesz az életminőségünk. Ez viszont hozzájárulhat az egészséges életmód kialakításához és fenntartásához, például a táplálóbb ételek választásához, az alkoholfogyasztás csökkentéséhez, a rendszeres fizikai aktivitáshoz és a dohányzás abbahagyásához.

Feltehetnénk a kérdést, hogy a meditáció csak a cukorbetegség tüneteit csökkenti, vagy segíthet a cukorbetegség megelőzésében is? A mindfulness meditációval kapcsolatban általánosságban elmondható, hogy mindenképpen jó hatással van az anyagcsere egészségére, tehát akár még a cukorbetegséget is megelőzhetjük a rendszeres gyakorlásával.

Az alapvető meditációs gyakorlatok elvégzéséhez először is keressen egy csendes és nyugodt helyet. Helyezze magát kényelembe. Ülhet is, de le is fekhet a szőnyegre, ha éppen úgy kényelmes. Csukja be a szemét, majd lélegezzen az orrán keresztül. Koncentráljon a légzésére. Ha elkalandozik a figyelme, irányítsa vissza a figyelmét a légzésére és a testére. Összpontosítson a jó dolgokra, és zárja ki a külvilágot. Már napi 20 percig tartó meditáció is rendkívül pozitívan hat a testi és lelki egészségre.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed