A hőmérő higanyszála napokon keresztül 0 Celsius-fok alatt maradt, ennek következtében befagytak a környék állóvizei, tavai. A legnagyobb tavunk, a Balaton széleit pár helyen már jég fedte.
A Magyarországon telelő vízimadarak több ezres tömege koncentrálódik erre a tóra. A legnagyobb számban a kercerécék (Bucephala clangula) képviseltetik magukat Balatonfenyves térségében, feltűnően nagyfejű récefaj ez, a zöldes fényű fején a csőr mögött egy fehér foltot visel. Európa északi részein költ a tavak és folyók erdős partján, a tűlevelű és elegyes állományok átmeneti zónájában.
Ritka madárfaj is megjelent, a jegesréce (Clangula hyemalis) egy példánya volt látható a csapatban.
Kistermetű récefajról van szó, a hazánkban gyakori tőkés récénél jóval kisebb. A feje piszkosfehér, világosszürke pofafoltot visel. Hazánkban leggyakrabban a tojókat is fiatalokat lehet megfigyelni.
Költőterületei Grönlandon, Spitzbergákon és Izlandon találhatók, az édesvizű, tiszta és mély tavak közelében fészkel egészen a jéghatárig. A legészakibb költő vízimadár faj, a fészkelés után gyakran a nyílt tengeren tartózkodik.
A tengeri récéknek a nagy mennyiségben fellelhető vándorkagyló a fő táplálékuk, ezért is ragaszkodnak e helyhez. Idehaza védett, a természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
The post A messzi északról érkezik hozzánk ez a madár first appeared on National Geographic.