Százéves korában, december 29-én otthonában, a georgiai Plainsben elhunyt Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke, aki 1977 és 1981 között töltötte be hivatalát. A Nobel-békedíjas Carter a leghosszabb életű amerikai elnök volt.
A Norvég Nobel-bizottság december 30-i közleményében azt írta: elismerés illeti az egykori amerikai elnököt a nemzetközi konfliktusok békés megoldása, valamint a demokrácia és az emberi jogok előmozdítása érdekében tett évtizedes fáradhatatlan erőfeszítéseiért.
A Nobel-békedíjat odaítélő testület, amely általában tartózkodik attól, hogy kitüntetettek halálának hírére reagáljon, gyakorlatilag megismételte egykori laudációját, amelynek kíséretében 2002-ben átadták a díjat Carternek.
Az akkori indoklás szerint a politikus a nemzetközi konfliktusok békés megoldását célzó, a demokrácia és az emberi jogok előmozdítását, a gazdasági és társadalmi fejlődést elősegítését szolgáló több évtizedes erőfeszítéseivel érdemelte ki az elismerést.
A bizottság felidézte, hogy idén ősszel volt szerencséje gratulálni Jimmy Carternek 100. születésnapja alkalmából is, kijelentve, hogy az egykori elnöknek a béke, a demokrácia és az emberi jogok érdekében végzett munkájára még legalább száz évig emlékezni fognak.
A Norvég Nobel-bizottság utoljára 2017-ben adott ki méltatást, amikor elhunyt Liu Hsziao-po kínai irodalomtörténész, esztéta, emberi jogi aktivista, aki 2010-ben nyerte el a Nobel-békedíjat az alapvető emberi jogokért Kínában folytatott hosszú és erőszakmentes küzdelméért.
The post A Nobel-bizottság is megemlékezett Jimmy Carterről first appeared on National Geographic.