A Samsung csúcstévéi már sokkal többek, mint sima képernyők

A Samsung minden évben a világ legnagyobb kütyüexpóján, a CES-en mutatja be a televíziós fejlesztéseit, illetve a legújabb modelleket, és nem volt ez másképp 2024-ben sem. Az idei csúcskategóriát a 4K-s és 8K-s Neo QLED okostelevíziók jelentik, amelyek legfontosabb tulajdonsága, hogy a gyártó a saját fejlesztésű NQ8 AI Gen3 processzorával szerelték fel őket. Az AI (artificial intelligence, vagyis mesterséges intelligencia) nem véletlenül szerepel a névben, hiszen a chip a korábbiaknál kétszer gyorsabb neurális feldolgozóegységgel (NPU) rendelkezik.

Mit tud a mesterséges intelligencia egy tévében?

Ez a teljesítménynövekedés lehetővé teszi az olyan képjavító megoldások alkalmazását, mint a 8K MI Felskálázás Pro, aminek köszönhetően a 8K felbontásra képes Neo QLED tévéken az alacsonyabb felbontású (pl. 4K, 1080p, 720p, SD) tartalmak is jó minőségben, élesen jelenjenek meg a képernyőn.

Samsung

Az új processzor nagy szerepet játszik a sportközvetítések feljavításában is, hiszen enélkül nem működhetne az MI Mozgásjavítás Pro névre keresztelt funkció. Ennek lényege, hogy a gépi tanulásos mesterséges intelligenciával megtámogatott tévé felismeri, hogy éppen milyen sportág közvetítését nézzük, és orvosolja a hagyományos tévéken olykor előforduló anomáliákat, a labdafelismerő például képes korrigálni a labdamegjelenítés torzulását.

MI-n alapuló fejlesztés a Real Depth Enhancer Pro is, ami a kijelzőben található mini LED-ek vezérlését segíti. A rendszer az emberi szemhez hasonlóan dolgozza fel a mélységet, vagyis a mesterséges intelligencia felismeri a képernyőn futó jelenet azon részét, amire a néző természetes módon fókuszálna, és ezeket előtérbe helyezi a kontraszt növelésével, így növelve a térélményt, ezzel még valósághűbbé varázsolva az éppen megtekintett tartalmakat.

A fejlett algoritmusok ugyanakkor nemcsak a képminőség, de a hangélmény javításában is szerepet játszanak. A házon belül fejlesztett AVA Pro (Adaptív hangerőszabályozás Pro) párbeszéd-erősítő technológia szintén a gépi tanulással edzett mesterséges intelligencia segítségével képes felismerni, és elválasztani az emberi hangot a többitől, kiemelve azt, így a felhasználók a beállított hangerőtől függetlenül, még a legnagyobb robbanások és akciójelenetek közepette is kristálytisztán hallhatják a szereplők közti párbeszédeket.

Samsung

Érdemes továbbá szót ejteni az Audio Felirat funkcióról, ami a Samsung első olyan televízióba épített megoldása, ami a mesterséges intelligencia és az optikai karakterfelismerő (OCR) technológia alkalmazásával valós időben alakítja át az elhangzó szöveget felirattá. Ilyen, nagyobb hozzáférést biztosító fejlesztés a Relumino Together mód is, amivel a gyengénlátó felhasználók számára teszi lehetővé, hogy viselhető eszköz nélkül élvezhessék kedvenc tartalmaikat – legyen az tévéműsor, film, sorozat vagy akár videójáték.

Az ilyenkor alkalmazott MI-technológia dinamikusan körvonalazza a képernyőn megjelenített elemek széleit, illetve kiegyenlíti a színeket, hogy a gyengénlátók számára tisztábban láthatóvá váljanak az emberek és a tárgyak. A Relumino Together mód (a nevéhez illően) ráadásul egymás mellett jelenít meg két képernyőt: az egyiket normál, a másikat Relumino módban, hogy a látási nehézséggel élők a családtagjaikkal együtt tévézhessenek.

A kép- és hangminőségen túl

A 2024-es Neo QLED kijelzők persze nem csupán a kép- és hangminőséget illetően léptek előre, hiszen – a gyártó idei OLED és Micro LED tévéihez hasonlóan – megkapták a továbbfejlesztett Tizen operációs rendszert, nem elhanyagolható, hogy napelemes távirányítóval kerültek a boltokba, és megkapták a Mobile Smart Connect funkciót is, ami a SmartThings Mobile Plugin  közbeiktatásával többfunkciós távirányítóvá alakítja a kompatibilis okostelefonokat, így a felhasználók könnyedén kezelhetik az összes új alkalmazást és szolgáltatást a mobiljukról.

Samsung

Mindezek ráadásul a 2024-es újdonságok, és már nyakunkon a 2025-ös év, az év legelején pedig ismért megrendezik a CES-t, amire a Samsung már nagy erőkkel készül. A dél-koreai gyártó a kütyüexpó hivatalos megnyitója előtt egy nappal, január 6-án tartja a már hagományosnak mondható sajtótájékoztatóját, méghozzá AI for All: Everyday, Everywhere, azaz MI mindenkinek: minden nap, mindenhol címmel. Mindez pedig aligha jelenthet mást, mint azt, hogy a mesterséges intelligencia minden korábbinál nagyobb jelentőséget kap, tovább feszegetve az olyan hétköznapi eszközök határait, mint például a legtöbb otthonban helyet kapó okostévék.

The post A Samsung csúcstévéi már sokkal többek, mint sima képernyők first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed