A szomjúság nem más, mint a testünk jelzése

Idősebb szakállas férfi egy kancsóból vizet tölt pohárba.

Idősebb szakállas férfi egy kancsóból vizet tölt pohárba.

Amennyiben sokat vagyunk szomjasak, általában cukorbetegségre gyanakszunk. Azonban tudnunk kell, hogy nem minden esetben ez az anyagcsere-betegség áll a probléma hátterében. Mutatjuk is, hogy milyen okai lehetnek annak, ha állandóan azt érezzük, hogy innunk kell, azaz sokat vagyunk szomjasak.

A szomjúságnak kétféle típusa létezik. Az egyik az úgynevezett polidipszia, amikor is sok folyadékot kívánunk, azonban a szomjúságérzetünk ennek ellenére sem szűnik meg. A szomjúságérzet szájszárazsággal is együtt járhat. Szájszárazság viszont akkor fordul elő, amikor is a nyálmirigyek nem termelnek elegendő nyálat a szájüreg nedvesen tartásához. Ez nemcsak a szájüreg, hanem a nyelv és a torok szárazságát is fokozza, ami nagyon kellemetlen érzés tud lenni. A szájszárazság lehet a szomjúság oka, de tünete is.

A túlzott szomjúság hátterében tehát cukorbetegség is állhat. Ilyenkor túl magas a vér glükózszintje. Ennek hatására többször kell a mosdóba járnunk, ami a test dehidratációjához vezethet, és ez szomjassá tehet bennünket. A szomjúság a cukorbetegség első tipikus tünete szokott lenni a betegeknél.

Más betegségek is okai lehetnek a szomjúság kialakulásának, ilyen például a cisztás fibrózis. Ez a betegség nemcsak a légzőrendszerre gyakorol negatív hatást, hanem a gyomor- és bélrendszerre is. Ennek a betegségnek is az egyik kiemelkedő tünete a fokozott szomjúságérzet; további tünetek: székrekedés, súlygyarapodás, renyhe bélmozgás.

Amennyiben a szervezetünkben alacsony a vörösvértestek száma, akkor vérszegénység is kialakulhat. A vérszegénységnek nemcsak a túlzott szomjúság az egyik tünete, hanem a szapora pulzus, az izomgörcsök, a szédülés és az ájulás.

Létezik egy Cushing-szindróma nevű betegség, amikor is a szervezetben túl sok kortizolhormon termelődik. Nemcsak szomjúságot érezhetünk ennél a betegségnél, hiszen olyan tünetek is megjelenhetnek, mint például a súlygyarapodás vagy lila foltok a bőrön.

A Sjögren-szindróma egy olyan autoimmun betegség, amikor tünetként a fokozott szomjúságérzet is megjelenhet. A szárazságérzet azonban nemcsak a szájüreget érinti, hanem például a szemet és más testrészeket is. A betegség tüneteként kialakulhat még fáradtság és ízületi fájdalom is.

A dohányzás hatással van arra is, hogy mennyi nyál termelődik a szájüregben. Általában kevesebb nyáltermelődéssel jár együtt a dohányzás, aminek egyenes következménye a szájszárazság.

Nyilvánvaló, hogy a kiszáradás és a dehidratáció is szájszárazsággal jár együtt. Kiszáradás és dehidratáció során a szervezet nemcsak folyadékot, de elektrolitokat, azaz alapvető ásványi anyagokat is veszít. Kiszáradás sok minden miatt – például hasmenés, hányás – létrejöhet. Kiszáradás során sötét színű lehet a vizeletünk, és szédülhetünk is.

A végstádiumú vesebetegség vagy a veseelégtelenség is okozhat nagyfokú szomjúságérzetet. A szomjúság mellett megjelenhet a száraz és viszkető bőr, a fejfájás, a hányinger, az étvágycsökkenés is.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed