A tableteknek ki kell halniuk?

Van létjogosultsága egy tabletnek a laptopok és a hatalmas okostelefonok mellett? Nyújthat valódi extrát, pluszt egy táblagép? Megérheti bárkinek ilyen terméket vennie? Van jövője ennek a termékcsaládnak?

A tabletek sosem futották be azt a karriert, amit az indulásukkor reméltek tőlük. Amikor pedig kezdtek elterjedni a lapátméretű, nagy és megfizethető okostelefonok, sokan úgy voltak vele, hogy ezzel le is főtt nekik a kávé. Ma már tudjuk, hogy ez nem így lett. Van látható kereslet a termékek iránt, illetve még mindig akad jó pár cég, ami lát bennük fantáziát. Közöttük pedig megtalálhatóak olyan gigászok, mint az Apple, a Lenovo, a Xiaomi vagy a Samsung.

Ez utóbbitól kértünk kölcsön egy most bemutatott felső kategóriás modellt, hogy megnézzük van-e létjogosultsága ezeknek a készülékeknek. Miben kínál egy tablet mást, mint egy hasonló árú okostelefon vagy laptop, hiszen e termékcsalád valahol a kettő között helyezkedik el félúton, ami egyben áldás és átok.

Samsung Galaxy Tab S10 Ultra

2024 októberében került a boltokba ez a készülék, amely jelenleg a táblagépek egyik csúcsát képviseli. Azaz elit kategóriás hardvert – Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) rendszerchip, akár 16 GB RAM –, kiváló képminőséget produkáló, érintésérzékeny OLED kijelzőt (14,6″, 1848 x 2960 képpont felbontás), és dupla kamerás rendszert (13 MP főkamera, 8 MP ultraszéles kamera) kapott.

Samsung Galaxy Tab S10 Ultra. Kép: Samsung

Vízálló, a súlya 70 dkg, a vastagsága csupán 5,8 mm. 11 200 mAh-s akkumulátora átlagos használat mellett 4-7 órányi üzemidőt produkál. A telefonoknál megismert és megszokott Android alapú Samsung UI rendszer fut rajta. 600 000 forintba kerül, amivel jelenleg az egyik legdrágább tablet a piacon.

Tablet a telefon ellen

Kényelem és hordozhatóság

Ebben a versenyszámban a méreteinél fogva a telefon fölényesen győzedelmeskedik. Egy tabletet, nem lehet zsebre vágni, nem lehet utazás közben olyan kényelmesen elővenni, és egy kézzel pörgetni a tartalmakat, hiába sugallják ezt olykor a reklámok. Az elalvás előtti levél- és üzenet ellenőrzés is jóval kényelmesebben hajtható végre egy telefonnal, hogy a takaró alatti hajnali háborús hírpörgetésről vagy olvasgatásról ne is beszéljünk.

Tartalomfogyasztás

Viszont a nagyobb méret igen jól jön a videózásnál, filmezésnél. Erre még a jelenleg legnagyobb, 6,8 hüvelykes képernyőjű telefonok sem túlságosan alkalmasak. Egy ekkora tabletet azonban akár körbe is lehet ülni, és a családtagok vagy barátok együtt nézhetik rajta a mesefilmet, meccseket, hogy a videótelefonálásról már ne is beszéljek.

A telefonnak vannak nagy előnyei a táblagéphez képest. Például sokkal jobban hordozható.

Tehát közösségi élmény megteremtésére egy táblagép kiválóan beválhat. De ha valaki ilyesmire használná gyakran, akkor érdemes ügyelnie a jó képminőségre, és mindenképpen OLED kijelzős terméket választania.

Teljesítmény

Az AnTuTu tesztszoftverrel végzett mérés alapján egy ilyen csúcs tablet teljesítménye is kicsit elmarad a jelenlegi legjobb okostelefonokétól, de azért szégyenkezésre nincs oka. Nagyjából ugyanabban a ligában mozognak, tehát az összes jelenleg használatos mobil app futtatására alkalmas gond nélkül.

A mérések alapján egy tablet ma már teljesítmény terén abszolút versenyképes lehet.

Játék

Attól függ, hogy milyen stílusról van szó. Az akciókhoz vagy versenyzős darabokhoz sokkal jobb egy kisebb okostelefon. Azonban a stratégiai-, foci- vagy kalandjátékokra a tablet jobban beválhat.

Munka, tanulás

Kiütéssel győz a táblagép, pláne, hogy ha csatlakoztatunk hozzá külső billentyűzetet és egeret. A Samsung Tab S10 mellé vehető egy olyan vékony periféria, amely egyszerűen mágnessel rácuppantható, és így szinte egy értékű laptoppá varázsolja. Lehet rajta kényelmesen gépelni, használható a tapipad, a háttámasz pedig megtartja a képernyőt.

Játékra a tablet sokszor jobb választás, mint egy telefon.

E táblagép mellé ráadásul jár egy aktív toll is, amit nem sok telefon mondhat el magáról. Ennek köszönhetően lehet vele jegyzetelni, komoly segítséget nyújthat a grafikai munkáknál, tervezésnél vagy a médiaállományok szerkesztése során.

Üzemidő

A fogyasztásban kulcsszerepet játszó kisebb kijelző miatt a telefonok sokkal jobban teljesítenek e téren.

Képminőség

Nagyjából ugyanazt a szintet hozza, mint az ilyen árkategóriájú telefonok.

Kamera

A tableteket nem fényképezésre, videók elkészítésére szánták. Még az ilyen csúcsmodellek képalkotási tulajdonságai is csak az alsó-középkategóriás telefonok szintjét hozzák. Ezen nincs mit szépíteni.

Tablet a laptop ellen

Kényelem és hordozhatóság

A jelenlegi legvékonyabb és legkönnyebb laptopok, a maguk 1,2 centis vastagságukkal, és bő egy kilogrammos tömegükkel sem versenyezhetnek a táblagépekkel, amelyek e téren magasan felülmúlják őket.

Egy tablet jelentősen vékonyabb még egy ultrahordozható laptopnál is.

Mivel egy tablethez nem tartozik szervesen klaviatúra, ezért a kanapén vagy az ágyban heverészve is komfortosabban használható.

Tartalomfogyasztás

Nagyjából egál az eredmény, ugyanazt kapjuk a két termékcsaládtól.

Teljesítmény

Egy hasonló árú laptop teljesítménye lényegesen nagyobb. Emiatt egy hordozható számítógép sokoldalúbban használható, több mindenre alkalmas. Jobban működik rajta például a multitasking, azaz, amikor az ember egyszerre több alkalmazást futtat.

A kiegészítőknek köszönhetően már egy tablet (baloldali) is használható laptopként.

Játék

Mivel nagyobb a teljesítmény, ezért rávághatnánk kapásból, hogy egy notebook gamingre alkalmasabb. Azonban ez nincs feltétlenül így. A tabletek érintőképernyője rengeteg játékhoz jobban passzol. Ráadásul a Google Play és az App Store tele van ingyenes játékokkal, ami sokak számára vonzó lehet.

Munka, tanulás

A laptopok azért nyernek itt, mert ölbe lehet őket venni, nincs szükségük kitámasztóra, így jobban használhatóak utazás közben. Emellett több rajtuk a ki- és bemenet, rádughatóak egyszerűen egy külső megjelenítőre, és külső adattárolók is egyszerűen csatlakoztathatóak hozzájuk.

Üzemidő

Hasonló alkalmazások futtatása esetén egy notebook sokkal tovább bírja, mint egy táblagép. Egyszerűen azért, mert a vastagabb, szélesebb és magasabb készülékházban egyszerűen fizikailag nagyobb és így jobb kapacitású akkumulátor fér el.

Képminőség

Nagyjából egy szinten van a két termékcsalád.

Kamera/képalkotás

E téren a tabletek magasan felülmúlják a hordozható számítógépeket. Ugyanis azoknak a hátlapján legalább van kamera, amit a laptopok nem mondhatnak el magukról.

Megéri tabletet venni?

Ebből is látszik, hogy a tablet egyáltalán nem halott műfaj, van létjogosultsága és helye is a piacon. Ha valaki esetleg egy ilyen modell vásárlásán töri a fejét, akkor mindenképp azt javasoljuk, hogy ne váltson platformot. Tehát ha iPhone-os, akkor vegyen iPad-et, ha viszont Android alapú telefont használ, akkor a táblagépe is ilyen legyen.

Sőt, én személy szerint azt tanácsolnám, hogy márkán belül is maradjon. Jó pár cég használ saját protokollt az adatátvitelre, és így megkönnyítheti a termékei közötti szinkronizálást. A Samsungnál például csak elég egymás mellé tenni a két eszközt, aktiválni ezt az opciót, és máris száguldanak át az adatok, amivel pedig egy csomó idegeskedés és idő spórolható meg.

Van jövője?

A friss piackutatási adatok szerint egyébként a tablet szektor növekedési pályán van. 2024 harmadik negyedévében durván 20 százalékkal több fogyott az ilyen eszközökből, mint egy évvel korábban. Így összesen 39,6 millió talált gazdára ebben az időszakban, ami elmarad a telefonoktól (~316 millió), illetve laptopoktól (~50 millió), de azért még is szép nagy, távolról is szemmel látható érték.

A számok alapján a piac nincs rossz bőrben. Kép: IDC

Az elemzők a jövőt illetően is bizakodóak. Az IDC piackutató cég vezető kutatója szerint például a mesterséges intelligencia funkciók felbukkanása még vonzóbbá teheti az ilyen termékeket, és sokakat, akár nagy cégeket vagy állami intézményeket is arra ösztönözhet, hogy cseréljék le régebbi, elavultabb készüléküket, ami további lökést adhat a piacnak. Tehát, hogy a címben feltett kérdésre válaszoljunk: Nem, a tableteknek nem kell kihalniuk, és nem is fognak.

The post A tableteknek ki kell halniuk? appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed