A testmozgás még a rossz hangulat és a depresszió ellen is hatékony

Idősebb férfi fejét lehajtva, szomorúan ül az ágy szélén.

Idősebb férfi fejét lehajtva, szomorúan ül az ágy szélén.

A depresszióval kapcsolatban rendkívül sok vizsgálat született már az eddigi évek során. A testmozgás és a depresszió között szoros összefüggés áll fenn, ugyanis egyes tanulmányok szerint az inaktív életmód mintegy 45%-kal növeli meg a hangulati zavarok, köztük a depresszió kockázatát. A depresszió és a testmozgás között tehát szoros kapcsolat áll fenn. A kutatók szerint az is igaz, hogy maga a depresszió tünetei is csökkenthetők, amennyiben mozgunk, sportolunk, hiszen mozgás hatására boldogsághormonok, azaz endorfinok szabadulnak fel a szervezetben, ami jelentősen csökkenti azokat a szimptómákat, amelyek a betegség miatt alakulnak ki.

A depressziónak léteznek társadalmi, fizikai és pszichés tünetei. Ilyen a folyamatos rossz hangulat és szomorúságérzés, a reménytelenség és a tehetetlenség érzése, illetve az alacsony önbecsülés. További pszichés tünetek: bűntudatérzés, ingerlékenység, intoleráns érzés és viselkedés másokkal szemben, döntésképtelenség, motiváció hiánya, szorongás, aggodalom és öngyilkossági gondolatok.

A depresszió fizikai tünetekben is megnyilvánul: a szokásosnál lassabb mozgás és beszéd, az étvágy és a testsúly megváltozása, megmagyarázhatatlan fájdalmak, székrekedés, alvásproblémák, energiahiány, alacsony libidó.

A depressziónak vannak társadalmi tünetei is. A depressziós személy kerüli a barátokkal való kapcsolatot, illetve azokat a tevékenységeket, ahol emberek vannak jelen, azaz a depressziós embereket a társadalmi elszigetelődés is jellemzi. A depressziós ember nem érzi magát jól sem otthon, sem a munkahelyén, és problémái adódhatnak a családi élet szervezésével, illetve a munkával kapcsolatos feladatait is nehezen végzi.

A depressziónak többféle típusa van. Létezik a gyászból fakadó depresszió. Tudnunk kell, hogy a gyász egy teljesen természetes reakció a szeretett személy elvesztésére, azonban a szomorúság és a depresszió nem összekeverendő, hiszen a depresszió egy komoly mentális betegség. Egyes embereknél azonban a szomorúság átalakulhat depresszióvá. Gyász esetén – néhány hét vagy hónap elteltével – a szomorúság érzése csökken, majd elmúlik.

Létezik másféle depresszió is, például az egyik ilyen a szülés utáni depresszió. Terápiával és gyógyszeres kezeléssel azonban ez a fajta depresszió nagyon jól gyógyítható, illetve a hormonok egyensúlyba kerülésével akár gyógyszerek nélkül is kezelhető. Azonban ennek megállapítása minden esetben szakorvos feladata.

A premenstruációs szindróma egyik tünete is lehet a depresszió, de ez csak a menstruációt megelőző napokban fordul elő, majd meg is szűnik.

Létezik még a szezonális affektív rendellenesség, amely általában a téli, őszi hónapokhoz kapcsolódik. Azok hajlamosak erre a típusú depresszióra, akik nem élvezik a hideg hónapokat. Nyáron és tavasszal azonban a depressziójuk szinte nyomtalanul eltűnik.

A fizikai aktivitásnak nagyon sok pozitív hatása ismeretes. Amikor edzünk, akkor az agyunk endorfin nevű hormonokat szabadít fel. Az endorfin szerepet játszik a hangulat és az általános közérzet javításában.

Testmozgás hatására csökken a kortizolszint. A kortizolt más néven stresszhormonnak is nevezzük. Mivel csökken a stressz, így az alvás minősége és mennyisége is sokat javulhat.

A testmozgás javítja a keringést, és ez pozitívan hat a végtagok véráramlására is. Ha jobb a vérkeringés, az segíthet olyan állapotok természetes kezelésében, mint a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás és a cukorbetegség.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed