Rengeteg tanulmány született már az alvás és a kalóriabevitel kapcsolatáról. Az eddigi tanulmányok azt jegyezték le, hogy az alváshiány súlytöbbletet okozhat. A kevesebb alvás ugyanis nagyobb kalóriabevitelt eredményezhet, ami idővel elhízáshoz és sok betegség kialakulásához vezethet.
Egy kutatásba olyan embereket vontak be, akik kevesebbet aludtak, mint napi 7-8 óra. Ezek a személyek úgynevezett alvástanácsadáson vettek részt. Ennek eredményeként minden résztvevő átlagosan 1-1,5 órával több időt töltött az ágyban alvással. A kutatók azt is megállapították, hogy a vizsgálat ideje alatt ezek a személyek napi 300-400 kalóriával kevesebbet is fogyasztottak. Azaz az eddigi állatásaik beigazolódtak: ha naponta alszunk legalább 7-8 órát, akkor kevésbé kell az elhízástól tartanunk, hiszen a napi kalóriabevitelünk is csökkenni fog.
Az eredmények tehát azt mutatják, hogy a megfelelő alvási időtartam javítása és fenntartása csökkentheti a testsúlyt, és nagyon hatékony lehet az elhízás megelőzésében. Az alvásnak számtalan más pozitív hatását is lejegyezték. A szakértők szerint ha eleget alszunk, másnap kevésbé vagyunk fáradtak, azaz több energiánk lesz. A munkahelyen is jobban tudunk koncentrálni, és ez megnöveli a napi teljesítményünket.
Más tanulmányok pedig lejegyezték a napi kalóriakorlátozás előnyeit. A kalóriakorlátozás rendszeres testmozgással kombinálva segíthet a fogyásban is. Mindenképpen együtt kell a kettőt alkalmazni. Azaz nem elegendő csak kevesebbet enni, vagy csak rendszeresen mozogni, hiszen a sikeres fogyást csakis a testmozgás és a kevesebb, ám minőségi ételek fogyasztásának kombinációja segíti elő.
Idősebb korban az izmok tömege csökken, és az izmok funkciói sem lesznek olyanok, mint fiatalabb korban. Ezt az állapotot nevezik szarkopéniának. Ha csökkentjük a kalóriát, akkor az izomtömegünk tovább csökkenhet? Tehetnénk fel a kérdést. Azonban ez nincs így, ha olyan táplálékokat viszünk be a szervezetünkbe, amelyek tápanyagokban bővelkednek.
A kalóriakorlátozás az agy működésének is jót tesz, és egyes kutatási eredmények azt mutatják, hogy még a stroke esélyeit is minimalizálhatja, ha kevesebbet eszünk, ugyanis az elhízás az erek állapotára is negatívan hat, ami megnöveli az agyat érintő betegségek esélyeit. Egy kutatás során pedig azt tárták fel, hogy a kalória korlátozása még az agysérülésből is segít könnyebben felépülni, illetve még a memóriára is pozitív hatást gyakorol. A kalóriakorlátozás megvédheti az agysejteket az olyan degeneratív betegségektől, mint az Alzheimer-kór vagy a Parkinson- kór.
A kalóriakorlátozás késleltetheti vagy megakadályozhatja az életkorral összefüggő immunitás- és izomkoordináció-csökkenést, illetve csökkenti számos krónikus betegség kockázatát, és még az élettartamot is megnövelheti.
Miért van szükség alvásra? Miért fontos az alvás mennyisége és minősége? Az alvás a szívbetegségek, a stroke, a cukorbetegség és más krónikus betegségek kockázatát minimalizálja. A jó alvás erősíti az immunrendszert, csökkenti az étel utáni sóvárgást, a túlevést és az elhízás kockázatait. Mi segítheti a jó alvást? A rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás, a koffein korlátozása és az, ha mindennap töltünk valamennyi időt a friss levegőn. A napfénynek különösen nagy szerepe van a jó alvási minták kialakításában.