Az ember számára egyértelmű, de rengeteg állatnál is észlelhetjük, hogy az arcukkal mi mindent ki tudnak fejezni. Nem könnyű feladat azonban az állati érzelmek külső jeleit vizsgálni, az elpirulásra eddig egyes arapapagájok esetében találtak példát.
Nemrégiben francia kutatók a tyúkok esetében tártak fel hasonlót, és a PLOS One folyóiratban számoltak be a felfedezésről. Ez egyrészt a csirkék érzelmi képességeiről is vall, másrészt állatjólléti hatásai is lehetnek.
A kutatók két fajtába tartozó 12 tyúkot vizsgáltak meg egy francia farmon, videóra vették a viselkedésüket természetes napi rutinjuk során, valamint akkor, ha megfogta őket egy ember, illetve akkor, ha valami finom eleséggel kínálták őket.
A felvételek alapján elemezték, miként állnak az arcuk és a fejük tollai, illetve milyen árnyalatú az arcuk bőre, hétféle érzelmi és izgalmi szintben eltérő helyzet során. Úgy tapasztalták ebből, hogy az egyes szituációktól függően változott a csirkék fejtollazatának állása és az arcbőrük pírja is.
A fejtollakat leginkább akkor borzolták fel, amikor elégedettek voltak, a pirulás viszont jelzett félelmet és kellemes izgatottságot is. A negatív érzelmek és az izgatottság élénkebb bőrpírt eredményezett.
A pozitív érzelemmel és izgalommal egyaránt együtt járó helyzetben a tyúkok arca félig pirult el, ez az átmeneti arcpír az érzelmeik átmeneteit is tükrözi a kutatók szerint. Az arcpír másodpercek alatt tűnt fel vagy változott meg, így a csirkék érzésvilágában jó betekintést engedhet.
A tyúkok arcán leginkább az arc oldala és a füllebenyek mutatták az érzelmekkel összefüggő pirulást, a taréj és a toroklebenyek nem igazán. Bár Darwin még úgy gondolta, hogy „az elpirulás a legkülönösebb és leginkább emberi arckifejezés”, azóta megtudtuk, hogy távolról sem csak az emberre korlátozódik.
The post A tyúkok is elpirulnak, és most nem a grillezésre gondolunk first appeared on National Geographic.