A vándormadarakkal stopposok is utaznak

A klímaváltozás korában talán nem kell külön hangsúlyozni már, hogy a különböző tájak kullancsai egyre újabb területeket hódíthatnak meg, a számukra kedvezővé váló körülmények hatására. A hódításhoz azonban segítőtársaik is akadnak. Egy új kutatásban, amelyet a Frontiers in Cellular and Infection Microbiology folyóiratban tettek közzé, a vándormadarak szerepét vizsgálták meg. A kutatást a kiadóvállalat ismertette. 

A kutatók a Mexikói-öböl partvidékén, a vándormadarak egy fontos megálló- és pihenőhelyén vizsgáltak át 28 énekesmadár-fajba tartozó egyedeket, madárgyűrűző akciók keretében. Ezekben a madarakban összesen 421 kullancsot találtak, amelyek az Amblyomma, a Haemaphysalis és az Ixodes nemekbe tartoztak.

Az eltávolított és megőrzött egyedek által hordozott kórokozókat is felmérték, hiszen leginkább amiatt kell aggódnunk az új kullancsfajok megjelenése kapcsán, amit a vérszívásuk során az állatoknak, esetleg az embernek átpasszolnak. „Ha a trópusi kullancsok számára kedvezőbbé válnak a körülmények azon helyeken, ahol korábban képtelenek voltak megtelepedni, arra is esély nyílik, hogy új betegségeket hozzanak magukkal” – mondta a kutatást vezető Dr. Shahid Karim.

Új kullancsfajok megjelenése

Az új kullancsfajok elterjedése igen gyors lehet, egy először 2017-ben, az USA New Jersey államában kimutatott ázsiai eredetű faj például ma már 14 további államban is megtalálható. Számos esetben a vándormadarak északi végállomásán a klíma már olyanná vált, hogy a déli végén felszedett kullancsok vígan megélhetnek. Ennek hatására rengeteg új területet tudnak meghódítani ezek a vérszívók, ha pedig az új területen olyan gazdaállatokat is talál az élősködő, amelyben például a fiatal egyedei fejlődhetnek, akkor hamar elkezdhet szaporodni, terjeszkedni.

A kullancsok számára nem mindegy, milyen állat vérét szívják lárvaként, nimfaként vagy kifejlett formában. A nálunk leginkább elterjedt közönséges kullancs (Ixodes ricinus) esetében például a rágcsálók, rovarevők (sünök) jelentik a lárvák számára a kedvező gazdát, míg a kifejlett egyedek a nagyobb termetű emlősöket, nyulakat, patásokat, ragadozókat részesítik előnyben.

Számos kullancs igényli emiatt a kisemlős és a nagyobb termetű emlős jelenlétét is az élőhelyén ahhoz, hogy a teljes fejlődési ciklusa lejátszódhasson. Ez a gazdaválasztás persze a hordozott kórokozók életére is hatással van.

Zöldike a fején kullanccsal. A kertjeinket, etetőinket látogató madarakon is gyakran láthatunk vérszívót.
Forrás: Wikimedia Commons

A kutatás során mintegy 15 ezer madarat vizsgáltak át, azonban csupán 164 egyedben találtak kullancsot, összesen 421 példányt. A vizsgált madarak közt voltak rövid távú, középtávú és hosszú távú vándorok, a velük hordozott kullancsok ezeknek köszönhetően átlagosan 5000 kilométert „repültek”. 18 kullancsfajt azonosítottak a szakemberek, köztük olyan dél-amerikai fajokat, amelyek nem honosodtak (még) meg az USA területén. A rövid távon vonuló madarak testében több kullancsot találtak, mint a hosszú távú vándorokéban.

Baktériumgazdák

Az élősködőkben talált baktériumfajok közül egy olyan volt a leggyakoribb, amely a kullancs életét segítő, az ízeltlábúval szimbiózisban élő Francisella volt. Ez az endoszimbionta baktérium, korábbi kutatásokból úgy tűnik hozzájárulhat ahhoz, hogy a kórokozó Rikettsia baktériumokból, vagy a Cutibacteriumokból kevesebb legyen az adott kullancsban.

A második leggyakoribb pont az említett Rikettsia volt, amelyről ez alapján a kutatók úgy vélik, szintén valamiféle szimbiózisban élhet a kullancsokkal. Az egyelőre nem világos, hogy a vándormadarak által hordozott Rikettsia-fajok vajon kórokozók-e, vagy ártalmatlanok ránk nézve. Az viszont lehet, hogy a kullancsok hosszú távú utazásaiban valamiféle segítő szerepet játszhatnak.

Ez nem a Brémai muzsikusok egy jelenete, hanem egy olyan madár, amely minden bizonnyal a nyúlba beágyazódott kullacsot igyekszik kivenni. A madarak nemcsak áldozatai, de pusztítói is a kullancsoknak.
Forrás: Wikimedia Commons

A betelepülni képes kullancsok nemcsak új kórokozókat hozhatnak magukkal esetleg, hanem a meglévő kórokozók terjesztői közé is beállhatnak, vagy elősegíthetik e régi kórokozók vadállományban egyre stabilabb jelenlétét. A kullancsok hordozta fertőzések elleni leghatékonyabb védekezés még mindig az, ha hatékony riasztószerekkel védekezünk és a szabadban tartózkodás után mielőbb átnézzük a testünket.

Ma már télen is összeszedhetünk kullancsot, így ilyenkor sem szabad óvatlannak lenni. Természetesen a kullancs elleni védekezés a háziállatainkra is érvényes, a kutyatulajdonosoknak nem kell bemutatni a könnyen végzetessé váló babéziát.

Landy-Gyebnár Mónika

The post A vándormadarakkal stopposok is utaznak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed