A vártnál is többet emelkedett a tengerszint 2024-ben

A tengerszint emelkedése két tényezőből áll össze: egyrészt a szárazföldi jégtakaró, a gleccserek olvadása járul ehhez hozzá, másrészt a magasabb hőmérsékletű víz hőtágulása. A 2024-es évre az előrejelzések 0,43 centis emelkedést vártak, azonban a mért adatok szerint 0,59 centis lett, majdnem másfélszerese az előrejelzettnek. „Minden év kissé más, de az világos, hogy az óceánok vízszintje tovább emelkedik, az emelkedés mértéke pedig egyre gyorsabb és gyorsabb” – mondta Josh Willis, a NASA JPL tengerszint-kutatója.

A tengerszint emelkedése se egyenletes, azonban a fűrészfogak is egyre magasabbra hágnak, hasonlóan a légköri szén-dioxidhoz.
Forrás: nasa jpl-caltech

Az emelkedés mintegy kétharmadát a jégmezők és a gleccserek olvadásából eredő víz jelentette az elmúlt néhány évben, harmadát pedig a víz hőtágulása adta. A 2024-es adatok alapján azonban, ebben a rekord meleg évben megfordult a két tényező hozzájárulása: kétharmadot adott a hőtágulás, egyharmadot az olvadás.

„Ahogyan a mérések kezdete óta a legmelegebb év 2024 volt, Földünk táguló óceánjai is ezt a tendenciát követik, három évtizede nem tapasztalt mértékben emelkedtek” – mondta Nadya Vinogradova Shiffer, a NASA washingtoni központjában működő integrált Föld-rendszer obszervatórium fizikai oceanográfiai kutatásainak vezetője.

A tengerszint változását 1993 óta mérik műholdak segítségével – előtte évszázadokon át kézi méréseket végeztek, ne feledjük, az árapály adatokra a hajósoknak mindig is szükségük volt. A műholdas mérések kezdete óta 10 centit emelkedett a tengerszint. Ezek az adatok a folyamatos műholdas méréseknek köszönhetően állnak ma rendelkezésre, elsőként a TOPEX/Posseidon műhold, ma pedig a Sentinel-6 Michael Freilich műhold végzi a munkát.

A műholdas időszakot megelőzően a tengerszint aktuális magasságát évszázadokon át kézi erővel mérték. A felvétel egy ilyen méréshez szükséges műszerkalibrációt mutat, 1915-ből. Később a mérőműszereket automatizálni tudták, így csak a rendszeres leolvasáshoz volt szükség emberre.
Forrás: NOAA Photo Library

De minek is köszönhető az óceán hőmérsékletének emelkedése és az ezzel járó hőtágulás? Először is a víz alapállapotában rétegekre oszlik, és a legmelegebb, vagyis legkevésbé sűrű, legkönnyebb réteg van legfelül. A rétegződés miatt e fenti réteg hője nehezen jut csak a mélyebb rétegekbe. Azonban az óceánok rendkívül szeles régióiban e rétegek egészen jól el tudnak keveredni.

Emellett az igazán nagy áramlatok, amilyeneket például a Déli-óceánban találhatunk, képesek elbillenteni a rétegeket, ami ismét a felszíni vizek könnyebb mélybe süllyedését eredményezi. Szintén hozzájárul a keveredéshez az olyan hatalmas víztömeg-mozgás, amilyet például az El Niño eredményez.

Landy-Gyebnár Mónika

The post A vártnál is többet emelkedett a tengerszint 2024-ben first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed