A kellsi kódex a középkori könyvkészítés egyik legszebb példája, a nagyjából 1200 éves, kézírásos könyv négy, latin nyelvű keresztény evangéliumot tartalmaz gazdag díszítéssel – eleveníti fel a Live Science. Az Iona szigetéről, a skóciai Belső-Hebridákról származó kódexet valószínűleg a 9. század elején készítették valószínűleg kelta keresztény szerzetesek.
A nyomtatás feltalálása előtt a könyveket aprólékos kézi másolással hozták létre, a feladatot jellemzően szerzetesek végezték. A kellsi kódex feltételezhetően a Szent Kolumba által alapított helyi kolostorban született.
A brit partvidék a korszakban igen veszélyes volt a vikingek támadásai miatt, a fosztogatók rendszerint a gazdag, de kiszolgáltatott szerzetesi közösségeket támadták.
A 800-as évek elején Iona barátai a fenyegetés miatt ír területre költöztek, és a kéziratot is magukkal vitték. Ezt követően évszázadokon át Kells városának kolostorában őrizték, Oliver Cromwell 1649-től 1653-ig tartó írországi hódítása idején azonban Dublinba küldték. A kódexet 1661-ben a dublini Trinity College könyvtárának adományozták, és ma is ott van kiállítva.
Bonyolult kezdőbetűi, legendás állatokat és kelta motívumokat megjelenítő mintái miatt a kellsi kódex a Brit-szigetek kódexművészetének lenyűgöző példája. A pergamenre írt könyv 680 oldalas, és a szakértők szerint legalább három szerzetes munkája. Néhány oldala ugyan hiányzik valószínűleg egy 11. századi lopás miatt, de egy ilyen régi szöveghez képest figyelemre méltóan teljes.
The post A vikingek koráról árulkodik ez a gyönyörű kódex first appeared on National Geographic.