A világ legősibb 3D-s térképére bukkanhattak

Egy friss tanulmány alapján a világ legősibb háromdimenziós térképét azonosíthatták a Párizstól délre található Ségognole 3 barlangban – számol be az Arkeonews. Több mint 20 ezer évvel ezelőtt vadászó-gyűjtögetők alaposan átformálták a barlang környezetét, hogy potenciálisan így jelenítsék meg a környező tájat. A régészek a térkép mellett lovakat és női emberi alakot ábrázoló véseteket is felfedeztek.

A Médard Thiry és Anthony Milnes vezette kutatócsoport feltételezése szerint a barlangban található ábrák összessége a környező táj mesterséges megjelenítése, a régió egyfajta méretarányos modellje hidrológiai és geomorfológiai jellemzőkkel.

A lehetséges térkép az üreg padlóján található, részletessége és a pontossága szintje megdöbbentő. A korabeliek a kőbe vájt vésetekkel apró csatornákat, medencéket, dombokat, tavakat és egyéb formációkat hoztak létre.

A korszakra elsősorban kétdimenziós megjelenítés volt jellemző, ezért amennyiben valóban térképről van szó, a felfedezés igen különleges. A helyi vájatok egy női szeméremszerű képződményben végeznek, a véseteken keresztül az ősi emberek a csapadékvizet is összegyűjthették.

Descubren el mapa tridimensional más antiguo del mundo en una cueva del Paleolítico cerca de París https://t.co/vcMGptjrbZ

— LBV Magazine (@lbv) January 3, 2025

Úgy tűnik, a helyszín a tájat és a nőiességet egyszerre jelenítette meg. Az eredmények arról árulkodnak, hogy a paleolitikum vadászó-gyűjtögető emberei jól ismerték környezetüket, emellett remek absztrakciós és gyakorlatias felhasználási képességekkel bírtak.

The post A világ legősibb 3D-s térképére bukkanhattak first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed