Bár a Village People YMCA című száma meleghimnuszként él a köztudatban, a dalszöveget író Victor Willis szerint a híres dal teljes mértékben heteroszexuális – „és bárki, aki mást állít, az jobban tenné, ha nem a piszkos fantáziájára hallgatna.”
2025 januárjától a feleségem pert fog indítani minden olyan hírszervezet ellen, amely hamisan állítja, akár a címben, akár a cikkben utalva arra, hogy a YMCA valamilyen módon meleg himnusz lenne, mivel ez az elképzelés kizárólag a dal szövegére alapozott félrevezető tevékenységeken alapul, amelyekre a dal valójában nem utal
– tette hozzá Willis (a fenti kép bal oldalán) a Facebookon.
A YMCA a Village People harmadik, Cruisin’ című albumán jelent meg. A dal nemzetközi sláger lett, 1978 októberi megjelenésekor tizenhét ország listáján került az első helyre, azóta is sportesemények, esküvői bulik és diszkók kedvelt alapdarabja, amelyből 12 millió példányt adtak el.
A dalt Donald Trump is rendszeresen játssza a gyűlésein, gyakran táncol rá és egy másik Village People-slágerre, a Macho Manre. Míg a legtöbb zenész elborzadva reagált arra, hogy Trump az ő dalaikat használja, Willis szerint a YMCA „nagy hasznát vette”, és több millió dollárt kasszírozott azóta.
Korábban úgy vélték, hogy a YMCA szövege arra ösztönzi a nagyvárosba érkező fiatal férfiakat, hogy keressék fel a címadó férfi szállót és edzőtermet, ahol a közös zuhanyzóban hasonló gondolkodású barátokra lelhetnek. Willis azonban azt írta, hogy a „You can hang out with all the boys” (kb. „Együtt lóghatsz az összes sráccal”) sor „egyszerűen az 1970-es évek fekete szlengje arra, amikor fekete férfiak együtt lógnak sportolás, szerencsejáték vagy bármi más miatt. Ebben semmi meleg nincs.”
Az azonban tagadhatatlan, hogy a Village People-t azért állították össze, hogy a 70-es évek végén az Amerikán végigsöprő diszkóláz idején a fellendülőben lévő meleg piacot megszólítsák. Nevüket Greenwich Village-ről kapták, amely akkoriban New York legélénkebb melegnegyede volt. 1977-ben a francia diszkódalszerző Jacques Morali készített egy Village People című albumot, amelyen Willis volt az énekes.
Amikor a lemez sikert aratott, Morali, aki 1991-ben AIDS-ben halt meg, New York-i melegklubokban és egy hirdetésen keresztül toborozta a zenekart, amelyben ez állt: „Macho típusokat keresünk: táncolni kell és bajuszt kell viselni”. Fantáziadús meleg férfi archetípusoknak öltöztette őket, többek között cowboynak, bőrruhás férfinak, zsarunak, indiánnak és építőmunkásnak.
Azonban az együttes gyorsan átkerült a mainstream közönséghez, bár Willis hozzátette: „Nem bánom, hogy a melegek a YMCA-t tartják himnuszuknak”, írja a Guardian.
The post A YMCA nem meleghimnusz volt, mondja a dal szövegírója és énekese first appeared on 24.hu.