Egyre jobbá válik az emlősök megfertőzésében a H5N1 vírus – derül ki az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) új tanulmányából. A kórokozó viszont egyelőre közel sem terjed olyan gyorsan, mint a szezonális influenza, ezért a szervezet szerint egyelőre nem jelent nagy veszélyt.
Az Egyesült Államokban idén legalább 46 embert fertőzött meg a H5N1 madárinfluenza-vírus, ám a kórokozó egyelőre emberről emberre nem tud terjedni, ezért járvány kockázata nem áll fenn. A CDC új kutatása viszont azt mutatta, hogy a vírus már könnyedén terjed vadászgörények között, ami arra utal, hogy erre más emlősök esetében is képes lehet.
Amint a Live Science írja, a szakértők aztán használtak görényeket, mert azok hajlamosak az emberi influenza elkapására is, ráadásul a betegség nagyon hasonló tüneteket is vált ki náluk.
A tudósok észrevették, hogy a vírusban kialakult egy E627K nevű mutáció, amely lehetővé teszi, hogy a kórokozó hidegebb környezetben is tudjon szaporodni. Mivel az emlősök testhőmérséklete átlagosan néhány Celsius-fokkal alacsonyabb, mint a madaraké, ez a mutáció nagy szerepet játszik abban, hogy a madárinfluenza embereket is megfertőzhessen.
A CDC kutatói ezért olyan vírusokat használtak a görényeken végzett kísérletben, amelyek rendelkeztek ezzel a mutációval. Az eredmények azt mutatták, hogy a beteg egyedek nagyon gyorsan megfertőzik az egészségeseket, ha közvetlenül érintkeznek velük. Ugyanakkor ha az egészséges görényeket egy olyan ketrecbe költöztették, ahol korábban egy beteg példány lakott, a vírussal szennyezett alvóhely, víz és élelem már korántsem mutatott ennyire magas fertőzőképességet.
The post Aggasztó irányba fejlődik a H5N1 vírus first appeared on 24.hu.