Az Alkotmánybíróság csütörtökön kiadott határozata szerint alaptörvény-ellenes az olimpia rendezéséről szóló fővárosi helyi népszavazást hitelesítő kúriai végzés, szúrta ki az mfor.hu.
Ez azt jelenti, hogy nem lesz népszavazás a budapesti olimpiáról. Az Alkotmánybíróság azzal indokolta a döntést, hogy a Kúria az Alaptörvénnyel ellentétes módon értelmezte a népszavazási kérdés egyértelműségét, különös tekintettel annak időszerűségére.
A dolog előzménye, hogy Orbán Viktor a nyáron bedobta a 2036-os olimpia ötletét, Karácsony Gergely pedig gyorsan kijelentette, hogy bizonyos feltételekkel támogatni tudja – legutóbb a héten nevezte a főpolgármester “történelmi lehetőségnek”. Hadházy Ákos és több ellenzéki gyorsan népszavazást kezdeményezett, amelyet a fővárosi választási bizottság elkaszált, a Kúria viszont átengedte. Az aláírásgyűjtést alkotmányjogi panaszok miatt nem lehetett elkezdeni.
A MOB a panaszok benyújtása után közölte a szervezet és az olimpiai bajnokok célja, hogy egy esetleges olimpiarendezési szándékról csak alapos előkészítés, felmérés, tájékozódás és érdemi társadalmi vita után szülessen döntés. Az olimpiai család egyetért Karácsony Gergellyel, Budapest főpolgármesterével: megfelelő időben meg kell kérdezni a budapestieket és biztosítani kell a népszavazás lehetőségét is. A NOB 2027 előtt nem fog új házigazdát kijelölni, így bőven van idő a tervek elkészítésére és kibeszélésére.
A döntést követően közleményükben arról írtak: a MOB tudomásul veszi az Alkotmánybíróság döntését és bízik benne, hogy a Kúria a kötelezően megismétlendő és kötelezően tisztességesen lefolytatandó eljárásában a tényeknek, az irányadó szabályoknak és a valós jogi helyzetnek megfelelő döntést fog hozni az olimpiai népszavazás kérdésében. Ezt segítendő a Magyar Olimpiai Bizottság, élve alkotmányos jogával, érintettként be kíván kapcsolódni a Kúria megismételt eljárásába.
The post Alkotmánybíróság: nem lehet népszavazás a budapesti olimpiáról first appeared on 24.hu.