Alvás előtt ezeket ne tegyük

Ha éjjel rosszul alszunk, ha gyakran felébredünk, ha gyakran vannak emésztési problémáink, ha nagyon sokat járunk ki a mosdóba, vagy más éjszakai panaszok gyötörnek bennünket, akkor elképzelhető, hogy valamit nem jól csinálunk. Nagyon sok hibát követhetünk el lefekvés előtt, amely megzavarja az éjszakai nyugodt pihenésünket és a regenerációnkat. Mutatjuk is, hogy milyen hibákat ne kövessünk el soha elalvás előtt!

Minden embernek van egyfajta biológiai órája, ritmusa. Ha ezt a ritmust felborítjuk, arra a szervezetünk mindenképpen reagálni fog, és nem éppen pozitív változások következnek be. A testünk már azt is megérzi, ha hétköznapokon korábban fekszünk le, míg hétvégén sokáig maradunk fenn. De azt is érzékeli a szervezetünk, ha egy-egy este többet, vagy más típusú ételeket ettünk, mint a megszokott. Ezek mind-mind negatívan hatnak a biológiai ritmusunkra. Ezzel az a gond, ha felborul ez a ritmus, akkor a testünk képtelen lesz a megfelelő regenerációra, és így nagyobb az esélye a kisebb-nagyobb betegségek kialakulásának.

A szoba levegője, azaz a hőmérséklet is meghatározza az éjszakai pihenésünket. Mivel a testhőmérsékletünk folyamatosan változik, azaz este, amikor lefekszünk csökken, reggel pedig folyamatosan emelkedni kezd, így az sem jó, ha túl hideg, de az sem, ha túl meleg van a szobában.

Az éjszakai pihenésünket még az is meghatározza, hogy milyen tevékenységeket végzünk lefekvés előtt. Szakemberek nem javasolják sem a tévézést, sem a számítógépezést, sem pedig az ágyban való mobiltelefon-használatot, mivel ezek az eszközök kék fényt bocsátanak ki, amely egyrészt stimulálja az agyat, másrészt csökkenti a melatoninhormon termelődését, amely egy alvást segítő hormon.

Ha közvetlenül elalvás előtt étkezünk, az sem tesz jót nekünk. A késői étkezés azt is jelenti, hogy a testünk éjszaka az emésztéssel lesz elfoglalva és nem azzal, hogy a napközbeni sejthibákat kijavítsa, így pedig nagyobb esélyünk lesz a különféle betegségek kialakulására. A másik probléma pedig az, hogy ilyenkor jelentősen megnő a hasi zsír kialakulásának az esélye, ami nemcsak hízást eredményez, de olyan betegségek okozója is lehet, mint magas vérnyomás, szívbetegség és cukorbetegség.

A nagy intenzitású testmozgás sem javasolt közvetlenül lefekvés előtt, hiszen ez befolyásolja a szív működését a lefekvést követő néhány órában. Azonban ha csak este van időnk edzeni, akkor tudnunk kell, hogy a lefekvés előtt 2-4 órával történő nagyobb intenzitású edzés nem befolyásolja az alvást egészséges fiatal és középkorú felnőtteknél.

Annak ellenére, hogy az alkohol nyugtató és álmosító hatású, a túlzott alkoholfogyasztás negatív hatással van az alvás minőségére. Kutatások igazolják, hogy azok az emberek, akik lefekvés előtt alkoholt fogyasztanak, nagyobb valószínűség szerint szenvednek alvási apnoéban. Sokan éjszaka is többször felébrednek, másnap pedig ingerlékenyek, fáradtak és álmosak lesznek.

A kutatás szerint a lefekvés előtt 6 órával fogyasztott koffein vagy kávé is megzavarhatja az alvást, illetve hatással van annak minőségére és hosszára, az addiktív szerek ugyanis bizonyítottan fokozzák az alvászavarokat.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed