Amerikánó: Ki szúrja el a legvégén?

A modern emlékezetben nem volt ennyire szorosnak ígérkező amerikai választás. Korábban is voltak meglepetések, előfordult, hogy nem a favorit nyert, de olyan, hogy favorit se lett volna, nem nagyon volt.

Az amerikai politikai rendszer bekövesedett, a hét csatatérállam néhány százezer választója dönt majd arról, hogy ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Ezek egyikét, Wisconsint Joe Biden 2020-ban csak hat ezrelékes különbséggel nyerte meg, szinte érmefeldobás volt. Kamala Harris sem áll sokkal jobban. A nagy kérdés az lesz, hogy Donald Trump országos erősödése mögött mi áll: a csatatérállamok vagy az egyébként számára biztosan bukó városok, mint New York, ahol a legnagyobbat nőtt a támogatottsága a korábbiakhoz képest? Az előbbi esetben Trump nyeri a választást, az utóbbi esetben a republikánusok még az elektori előnyüket is elvesztik.

Ilyen helyzetben a legapróbb hibák is számítanak, pár tízezer ember elvesztésén is múlhat a választás.

Eleve nem értette senki, hogy Trump miért akar mindenáron New Yorkban kampányolni. Csapata a legendás Madison Square Gardent bérelte ki, hogy a volt elnök egybegyűjtse a MAGA-királyságát és a kampány hajrájában végigtekinthessen azon, mit épített fel. Az egyetlen magyarázat maga New York.

Egy Queens-ben felnőtt milliárdos számára New York a világ közepe, csak ez a város számít. Kit érdekel Georgia és Észak-Karolina, ha New Yorkban, az otthonában, az egyetlen városban, ami valójában számít, nem szeretik? Legalább egyszer meg akarhatta mutatni, hogy abban a városban is szeretik őt, mellyel egyébként jól dokumentált az évtizedes harca és melyből végül – adózási okokra hivatkozva – Floridába menekült, néhány éve.

Kérdés, hogy a Trump előtt felszólalók vajon elszólásokat mondtak-e vagy a Trump-kampány lényegét. Trump ezen a választáson sokkal sötétebben beszél, mint korábban bármikor. Sérelmek és vádak tucatjai, milliók tömeges kitelepítése, hazugságok, a politikai ellenfelekkel szemben használt hadsereg, és így tovább.

Ezekhez képest nem bakinak tűnik az, amiről Tony Hinchliffe humorista beszélt. Hinchcliffe nem standuposként, hanem roast masterként híres. A humorának lényege az, hogy másokból űz gúnyt kíméletlenül. Ez a roast nevű, kifejezetten sikeres műsortípusban és a saját, Kill Tony című podcastjában tök jól működik, politikai gyűléseken kevésbé.

Ha Trump előtt felszólalva mondja el, hogy Puerto Rico egy óceán közepén lebegő szemétsziget, hogy a latinók nem hajlandók védekezni, hogy a feketék görögdinnyét faragnak, az talán kevésbé lesz vicces, mintha ugyanezt a podcastjában csinálná. Egy Trump/Vance tábla előtt állva minden más.

Leginkább azért, mert Puerto Rico amerikai terület, de az ott élőknek csak akkor van szavazati joguk, ha egy másik amerikai államba költöznek. A legfontosabb csatatérállamban, Pennsylvaniában több százezren élnek közülük, Floridában akár egymillióan is. A vicc súlyát mutatja, hogy Floridát ugyan régen billegő államnak tekintették, mostanra messze nem az, az állam kormányzója mégis keményen határolódott el a vicctől.

A poénkodás után Puerto Ricó-i hírességek sora állt ki Harris mögött. A második legnépszerűbb amerikai zenésztől, Bad Bunnytól Ricky Martinon és Fonsin keresztül egészen Jennifer Lopezig.

Aztán két nappal később jött Joe Biden, aki egy zavaros mondatban azt próbálta elmondani, hogy az egyetlen lebegő szemétsziget, amit lát, az a gyűlölet, amit Trump támogatóitól hallott. Ehelyett azt sikerült mondania, hogy az egyetlen lebegő szemétsziget, amit lát, az Trump támogatói.

Sokan emlékeznek még arra, hogy Hillary Clinton a 2016-os kampány végnapjaiban azt mondta egy beszédben, hogy Trump támogatóinak fele olyan gyűlöletes dolgokat mond, hogy ő csak a „siralmasok kosarának” (basket of deplorables) nevezi őket. Clinton elvesztette a választást. Most valami hasonló félelem lebeg Biden mondatai után, melyeket környezetükből kiragadva tolnak a republikánus tévék.

Earlier today I referred to the hateful rhetoric about Puerto Rico spewed by Trump’s supporter at his Madison Square Garden rally as garbage—which is the only word I can think of to describe it. His demonization of Latinos is unconscionable. That’s all I meant to say. The…

— Joe Biden (@JoeBiden) October 30, 2024

Az elnök már előre kárt ment, közzétették a hivatalos leiratot is, ahol egyetlen aposztróf nagyon komoly munkát végez:

Earlier today I referred to the hateful rhetoric about Puerto Rico spewed by Trump’s supporter at his Madison Square Garden rally as garbage—which is the only word I can think of to describe it. His demonization of Latinos is unconscionable. That’s all I meant to say. The…

— Joe Biden (@JoeBiden) October 30, 2024

Ha az a kis vonal nincs, Biden Trump támogatóit nevezi szemétnek. Ha van, akkor a véleményüket vagy valamit, amit nem sikerült érthetően elmondani.

Néhány érdekes cikk a hétről:

Nate Cohn New York kapcsán ír arról, hogy alakulnak át a választói csoportok.
A másik Nate pedig pont arról írt, mennyire számít Trump politikai gyűlése a Madison Square Gardenben.

Íme a múlt heti Amerikánó:

Csütörtökön jön az az új, ami a választások előtti utolsó adás lesz.

The post Amerikánó: Ki szúrja el a legvégén? first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed