Magyarországon március utolsó napján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatai szerint 23 366-an várnak valamilyen protézis műtétre.
Az egészségbiztosító április 1-től új várólista-protokoll szabályokat alkalmaz a térd-és csípőprotézisre váró betegeknél. A NEAK azt írta a lapnak küldött válaszaiban, hogy a cél a pandémia előtti vagyis a 2019-es évi kedvező várakozási idők elérése. Akkor az összes várólistán 28 ezer beteg volt, idén március elején pedig 32 300 beteg várt valamilyen műtéti beavatkozásra 60 napon túl a hazai államilag finanszírozott ellátórendszerben.
Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója többször is hangsúlyozta, hogy tavaly a várólistákra szánt forrás 40 százalékát nem használták fel a kórházak, ezért változásra van szükség.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a napokban tette nyilvánossá a csípő-és térdprotézis műtétek friss protokollját. A 29 oldalas közlemény szerint a meghatározott szakmai kritériumokat az egészségügyi szolgáltatóknak a betegek várólistán történő regisztrálása során kell alkalmazni.
Magyarországon az egészségbiztosító adatai szerint jelenleg 8129 beteg vár csípőprotézis műtétre 60 napon túl. Március elején 7784 beteg várt, csípőműtétre. Az átlagos tényleges várakozási idő a betegek számára az elmúlt hat hónapban jellemzően 122 nap volt. Azonban országszerte más és más hosszúságúak a várólisták. Például Nyíregyházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban 289 napot kellett várni a betegeknek az elmúlt fél évben. A térdprotézis várólista adatok szerint március végén 15 237-en állnak sorba a műtők ajtajában, itt az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző hat hónapban 262 nap volt. Március elején egyébként a térdprotézis várólistán 14 784 beteg volt, vagyis egy hónap alatt 453 beteggel van több a várólistán.
Az új várólista-protokoll az egészségügyi ellátásra szóló igényre, az ellátás lehetséges sorrendjére vonatkozóan olyan szakmai kritériumokat határoz meg, amelyek bizonyítottan összefüggnek, írja a NEAK.
Ilyen többek között:
- az ellátási igényre való jogosultság megállapítása;
- az ellátás várható eredménye;
- az érintett betegek beavatkozás nélkül várható állapotváltozása;
- és az ellátási prioritás is.
A NEAK a lapnak azt válaszolta, hogy reményeik szerint a várólista-protokollok egyértelmű útmutatást adnak a várólista kezelésben dolgozó szakorvosok, és a szakszemélyzet részére annak érdekében, hogy konzisztens, szabványos, szakmai alapú, a betegeket támogató, transzparens szemléletben tegyék lehetővé az ellátás igénybevételét, ütemezését.
Az egészségbiztosító szerint a várólista-protokollok célja, hogy Magyarországon a várólista vezetésre kötelezett ellátások körében az ellátásban egységes szabályozás, ezt követően egységes gyakorlat alakuljon ki az ellátások egyenlő hozzáférhetősége érdekében.
The post Annyira hosszúra nyúltak a műtéti várólisták, hogy beavatkozik a NEAK first appeared on 24.hu.

