A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) kopogtat, hogy vizsgálódjon.
Mi történt? Sokallja a liszt, a tej és a cukor drágulását az Nemzetgazdasági Minisztérium, ezért versenyjogi vizsgálatot kezdeményeznek. A kötelező akciózás kivezetése után a kereskedelmi láncok egyidejű és jelentős mértékű áremeléseket hajtottak végre alapvető termékek esetében, ezért versenyjogi vizsgálat indul, írja az NGM közleménye.
Előzmények. A kormány infláció ellenes csodafegyverét, a kötelező akciózás még július 1-jén vezették ki. (Igaz, hogy jó eséllyel a vásárlók egy része már nem is tudta, hogy érvényben van az intézkedés.) A minisztérium szerint árfigyelő rendszer alapján derült ki, hogy a kötelező akciózás kivezetése után a boltok jelentősen emelték például a 2,8 százalékos UHT tej, a cukor és a gyárói márkás finomliszt árát.
Az NGM szerint a finomliszt ára átlagosan 80 százalékkal emelkedett, de volt olyan üzlet, ahol több mint 100 százalékos áremelés is volt.
A gyártói márkás tej ára átlagosan mintegy 45 százalékkal, míg a gyártói márkás kristálycukrot átlagosan több mint 25 százalékkal nőtt. „Az NGM fogyasztóvédelmi szempontból megvizsgálta a helyzetet, majd megállapította, hogy az érintett kiskereskedelmi láncok magatartása aggályos, az áremelések túlzók, ezért szükséges a kiskereskedelmi láncok egyidejű és jelentős áremelésének versenyjogi vizsgálata” – írják a közleményben.
The post Árak a kötelező akciózás után: akkora a drágulás, hogy már a minisztérium szemét is szúrja appeared first on Forbes.hu.