ASUS ProArt PX13: A kompakt kreatív stúdió

A vadonatúj ASUS ProArt PX13 egy viszonylag szűk mezőnybe érkezik, hiszen leegyszerűsítvev egy igazi mobil stúdióról van szó, mely a legújabb hardvereket ötvözi az ASUS különleges megoldásaival. Különösen azoknak érdemes jobban figyelniük, akiknek fontos a mobilitás és a hatékony munka.

Dizájn és Kivitelezés

Az ASUS ProArt PX13 első látásra professzionális megjelenésével hívja fel magára a figyelmet. A prémium minőségű alumínium ház nemcsak stílusos, de rendkívül strapabíró is, hiszen meghaladja a szigorú MIL-STD 810H katonai szabványt. A vékony és könnyű kialakításnak köszönhetően a laptop könnyedén hordozható, ami számokban egészen pontosan 1,38kg-ot és 1,58cm vékony házat jelent, így bárhová magaddal viheted. A 360 fokban forgatható érintőképernyőnek köszönhetően a laptopot táblagépként is használhatod egy stylus-szal, így még több lehetőséged nyílik a kreatív munkára. A magyar nyelvű, háttérvilágításos billentyűzet kényelmes, a touchpad pedig pontos, így a gépelés és a navigáció is élmény, ráadásul a touchpad egy kis extrát is tartalmaz.

Hardver és Teljesítmény

A ProArt PX13 belsejében az AMD legújabb felsőkategóriás mobil megoldása, a Ryzen AI 9 HX 370 processzor dolgozik, amely több szempontból is jó választás a tartalomkészítők számára. Egyfelől egy 12 magos, 24 szálas vadonatúj egységről beszélhetünk, másfelől pedig az 50 TOPs-os dedikált NPU-nak köszönhetően a mesterséges intelligenciával kapcsolatos, közvetlen a laptopon történő számításokban jelenleg ez a legerősebb mobil processzor a piacon, melynek idén aligha lesz már kihívója. Az NVIDIA GeForce RTX 4070-es grafikus kártya pedig elegendő erőt biztosít a zökkenőmentes grafikus teljesítményhez, így a videószerkesztés, a 3D modellezés és a játékok is élvezetesek lesznek. Ezt a párost 32GB RAM és 2TB SSD egészíti ki, melynél jobb kombinációt ritkán látunk a laptopok piacán és máshol bizony ezek a mennyiségek súlyos százezer forintokba kerülnek, ugye Apple?

Kijelző

A lenyűgöző ASUS Lumina OLED kijelző néhány dedikált sort is megérdemel, hiszen az ASUS továbbra is dominálja ezt a területet a laptopok piacán. A tajvani gyártó néhány éve eldöntötte, hogy az OLED a irány és azóta szinte minden közép-felsőkategóriás gépe ilyen panellel érkezik, amit mi felhasználók csak megköszönni tudunk, hiszen tényleg bárki észre tudja venni a különbségeg egy hagyományos LCD kijelző és egy OLED kijelző között. Jelen esetben ráadásul egy tartalomgyártókat előtérbe helyező megoldásról van szó, így több szempontnak is meg kell felelni, amit a ProArt PX13 maradéktalanul teljesít is.

A Corning® Gorilla® Glass üveggel védett 13,3 hüvelykes kijelző 16:10-es képaránnyal és 3K felbontással rendelkezik a 0,2ms-os válaszidő mellett. Rendkívül színhű, profi környezetben is használható megoldásról van szó, amit az is bizonyít, hogy 100%-ban lefedi a DCI-P3 színskálát, megkapta a PANTONE hitelesítését és megfelel a VESA HDR True Black 500 szabványnak is.

ASUS Extrák

Az elmúlt években számos felsőkategóriás ASUS modell kínált extra funkciót, a ProArt családban pedig ez a hardver és szoftver terén is megjelenésik. A ProArt PX13 is megkapta a ASUS DialPad-et az érintőpadba integrálva, ami egy intuitív, teljesen személyre szabható extra vezérlő. Ezt a ProArt Creator Hub szoftverben tudjuk személyre szabni és használható például az Adobe kreatív szoftvereiben és a DaVinci videószerkesztőben is. A Creator Hub mindemellett számos egyéb beállítási lehetőséget kínál, többek között a kijelző, a teljesítmény és a felhasználói profil kapcsán. Az ASUS MuseTree AI-alapú megoldás, amely kulcsszavak alapján készít nekünk egy úgynevezett ötlettérképeket, melynek célja leginkább a perspektíva-bővítés és a kreativitás segítsége. A StoryCube pedig szintén a mesterséges intelligenciát hívja segítségül, de ahhoz, hogy rendezze a fájljainkat és azok között kulcsszavak alapján villámgyorsan és tűpontosan kereshessünk, így sosem veszünk majd el a mappák rengetegében.

Természetesen portokkal is jól el vagyunk látva, hiszen USB 4 Type-C, USB 3.2 Gen 2 Type-A és HDMI 2.1 is került a gép oldalára egy UHS-II MicroSD kártyaolvasó és egy dedikált töltőcsatlakozó társaságában. Mindemellett pedig a legújabb, WiFi 7-es szabványt kaptuk meg, így a hálózati csatlakozás is a lehető leggyorsabb és legstabilabb lesz.

Összegzés

A vadonatúj ASUS ProArt PX13 egy igazán különleges modell a hazai piacon, hiszen a kevés olyan valóban erős, jól felszerelt modell van a piacon, amely ilyen kompakt méretű és tényleg ki tudja egészíteni a kreatív szakemberek igényeit. Egyedül csak a hagyományos SD-kártyaolvasót tudjuk felróni. Az innovatív funkcióknak, a gyönyörű kijelzőnek és a legmodernebb hardvereknek azonban meg is kérik az árát, hiszen a hivatalos ASUS online márkaboltban jelenleg valamivel 1,2 millió forint felett vásárolható meg az újdonság. Ha a közvetlen riválisokat nézzük (amiből nagyon kevés van), ilyen felszereltség mellett ez korrekt árnak mondható.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed