Az alvási ciklust is szabályozza a melatonin

Közeli fotó ágyon fekvő nőről, aki egyik karját a szemeire teszi.

Közeli fotó ágyon fekvő nőről, aki egyik karját a szemeire teszi.

Minden embernek szüksége van pihenésre, alvásra. Az alvászavar nagyban befolyásolja az alvás minőségét. Ahhoz, hogy megfelelően és jól tudjunk aludni, fontos, hogy elegendő melatonin termelődjön a szervezetünkben.

Az alvási ciklusunkat a testünk cirkadián ritmusa szabályozza, amely a test fizikai és mentális funkcióiban bekövetkező változások sorozata, válaszul a külső környezet változásaira, elsősorban a fény és a sötétség változásaira. Ezért az alvási ciklusok mind a test biológiai órájától, mind a külső környezeti tényezőktől függenek, amelyek befolyásolhatják a cirkadián ritmust.

Tehát külső hatások is hatnak az alvási ciklusunkra, ilyen például a fénynek való kitettség. A fény van a legnagyobb hatással az alvási ciklusunkra, mivel befolyásolja a test nappali és éjszakai érzékelését, és ezzel befolyásolja, mennyire állunk készen az alvásra. A fénynek való kitettség csökkentése, amikor közeledik a lefekvés ideje, segíthet a cirkadián ciklus korrekciójában.

Az alkoholos és a koffeintartalmú italok is bizonyítottan zavarják a cirkadián ritmust. Az alkoholtól először álmosnak érezzük magunkat, de aztán csak nehezen tudunk elaludni. A koffein csökkenti a NREM 3. fázisában eltöltött időt, valamint a REM alvást, így nem csoda, ha másnap fáradtnak és kimerültnek érezzük magunkat.

A melatonin egy hormon, amelyet az agyunk – a tobozmirigy – termel, és részt vesz a természetes alvási ciklusban. A tobozmirigy akkor képes elegendő melatoninhormont termelni, ha elég sötétben alszunk, ezzel is alvásra ösztönözve az agyunkat, bennünket. Ezért is fontos, hogy a hálószobában ne legyen világos, ne használjunk például kék fényt kibocsátó eszközöket, mivel fény hatására jelentősen lecsökken a melatonintermelés a szervezetünkben.

A melatonin voltaképpen nem más, mint egy alvást szabályozó hormon. Ha sötét van, több termelődik belőle, így könnyen és gyorsan elalszunk. Reggel viszont, amikor a szobában is világosabb van, akkor fokozatosan csökken ennek a hormonnak a szintje, és emiatt is ébredünk fel.

Többek között azért is olyan fontos, hogy sötétben aludjunk, és ennek hatására elegendő melatonin termelődjön a szervezetünkben, mert ennek a hormonnak védőszerepe is van, mégpedig azért, mert antioxidánsként működik, és remek immunstimuláns is.

Tehát ahhoz, hogy eleget aludjunk, és az alvásunk pihentető legyen, elegendő melatoninra van szükségünk. Szerencsére nagyon sok táplálék tartalmaz melatonint, így érdemes ezeket rendszeresen fogyasztani. Melatoninban gazdag a tojás, a tejtermékek, a hüvelyesek, a diófélék és a gyümölcsök.

A diófélék nemcsak melatonint tartalmaznak, hanem gazdag forrásai a B- és C-vitaminoknak és az omega-3 zsírsavaknak.

Ha szeretnénk könnyen és gyorsan elaludni, akkor lefekvés előtt fogyasszunk el egy banánt. Nem mellesleg ez a gyümölcs káliumban is gazdag.

A paradicsom is tartalmaz melatonint, ezen kívül pedig A-, C-, E- és K-vitaminban is gazdag.

A cseresznye kimagasló melatonintartalommal rendelkezik. Melatonint tartalmaz még a zab, a rizs és a csemegekukorica is.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed