Az Andromeda-galaxis (katalógus jelölése M31) a mi Tejútrendszerünk legközelebbi nagy testvérgalaxisa, körülbelül 2,5 millió fényévre található tőlünk. Ez egy hatalmas csillagváros, amely több mint egy billió csillagot tartalmaz – több mint a Tejútrendszer! Szabad szemmel is látható egy sötét, tiszta éjszakán, mint egy halvány, ködös folt. Érdekesség, hogy az Andromeda és a Tejútrendszer idővel össze fog ütközni, körülbelül 4 milliárd év múlva, és egy hatalmas új galaxis jön majd létre belőlük.
Amióta asztrofotózással foglalkozom, mindig is az volt az egyik célom, hogy nagyobb közelségből is lefotózzam. Egy nagyon részletes fotót szerettem volna, ahol lassan már a külömbözö csillagok, köd-struktúrák is megjelennek, ezért úgy gondolotam, hogy legalább 50 órányi anyagok próbálok összegyűjteni, de végül 75 órára sikeredett – egészen szeptember elejétől, novemberé végéig fotóztam a galaxist.
A belenagyított képben egészen jól láthatóak a külömböző H alfa emissziós ködös struktúrák és akár a nagyobb csillaghalmazok, illetve a külömböző csillagok is láthatóak.
A képet az udvaromból készítettem Ímely községből, felvidékről, egy 250/1000mm newton távcsővel és egy monomkróm asztrofotózásra készített kamerával. A külömböző színcsatornákra szűrőket használtam. Így elkészült a több mint 1200 fotó, amit még fel kellett dolgoznom egy speciális programban. A képeket utána még fel kellett dolgoznom egy képszerkeztő programban. Nagy munkát és türelmet vitt igényben, de számomra megérte, mert elértem azt a célt, amit elképzeltem magam előtt, mielőtt bele fogtam volna.
The post Az Androméda Galaxis kapui előtt first appeared on National Geographic.