Miután megjelent a ragadós száj- és körömfájás a kislúcsi mezőgazdasági szövetkezetnél, a környékbeli kisgazdák demonstrácitó tartottak a szlovákiai Lúcson. A Paraméter beszámolója szerint egy helyi állattartó, Zsemlye Tamara elmesélte az állataik lemészárlásának történetét.
Sosem úgy tekintettem rájuk, mint haszonállatokra. Sok állatot úgy mentettem meg a vágás elől, az összes állatomnak volt a neve, mindegyiket szerettem a kiskorától kezdve, az életem volt mindegyik, és ők csak barbár módon az összeset legyilkolták. Az állatorvos azt mondta, el fogja őket altatni, de nem altatták el, hanem hívtak egy vadászt, aki ott lőtte őket, ahol csak érte, mindegy volt neki. A kismalacomat háromszor lőtte meg, mire be tudták tenni az autóba.
Az állattartó szerint a hétvégén negatívak voltak a mintáik, ám később minden megváltozott. „Az egyik törpekecskénk akkora volt, mint a tenyerem, és csak úgy leölte őket. Minden tesztjük negatív volt, egyik sem volt beteg. Azt mondták, hogy őket nem kellene megölni mert egészségesek, csak azért teszik, mert én egy fertőzött telepen dolgoztam” – számolt be róla a bakai farmon dolgozó nő. „A padlón vagyok, nem tudom, hogy mit csináljak, az egész életemet elvették, mindent, amiért küzdöttem” – mondta.
Az eseményen Iván Lajos egyházgellei polgármester arra kérte a szlovák kormányt, hogy „értékelje át a rendelkezéseit és próbáljon a helyzethez illően, humánus és erkölcsi szempontból is esélyt adni az egészséges állatoknak és a gazdáknak is”. A helyiek azt szeretnék elérni, hogy legalább az egészséges állományokat ne irtsák ki rögtön, hanem helyezzék azokat 10-14 napos karanténba.
A ragadós száj- és körömfájás a nagyjából 50 év óta először bukkant fel Magyarországon, a betegséget március elején észlelték egy Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha-telepen. A vírus rendkívüli fertőzőképessége miatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elrendelte a helyi állatok levágását, emellett országszerte különféle korlátozásokat vezettek be.
A kórokozó emberre minimális fenyegetést jelent, a párosujjú patások körében azonban brutális pusztításra képes – erről, illetve magáról a kórokozóról itt írtunk bővebben.
The post „Az egyik törpekecskénk akkora volt, mint a tenyerem, és csak úgy leölte őket” – állattartók demonstráltak Lúcson first appeared on 24.hu.

