Az eltűnés fenyegeti ezeket a ritka folyami állatokat

Több ezer delfinnek ad otthont India leghosszabb és legszentebb folyója, a Gangesz. Ezek a ritka folyami emlősök az ország egyik nemzeti állatának számítanak, mégis a kihalás fenyegeti őket – írja a BBC.

Tengeri rokonaikkal ellentétben a gangeszi folyamidelfinek (Platanista gangetica) nem ugrálnak ki játékosan a vízből, hanem idejük nagy részét mélyen a víz alatt töltik, és szinte teljesen vakok. Ez a faj a Gangesz-Brahmaputra vízrendszerben őshonos, egy testvérfaja, az indusi folyamidelfin (Platanista minor) pedig kizárólag az Indus folyóban él. Mindkét fajt veszélyeztetettként tartja számon a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listája, mára csupán néhányezer példányuk maradt.

Állományuk a 20. századtól kezdőden fogyatkozott meg jelentősen, miután sokuk véletlenül halászhálókba akadt, illetve nagy számban vadászták őket szándékosan is. Indiában 2009-ben nevezték ki a nemzet víziállatává a gangeszi folyamidelfint, a következő években pedig több programot is indítottak országosan a faj megóvásáért. A szakértők szerint azonban még sok munkára van szükség, hogy megmenthessük őket a kihalástól.

A delfinek ugyanis továbbra is áldozatul esnek az orvvadászoknak, akik értékes húsukért és zsírjukért ejtik el őket.

Sokuk pusztul el azután is, hogy hajókkal ütközik vagy halászfelszerelésbe gabalyodik. Az elmúlt években egyre népszerűbbé válik az Indiába látogatók körében a folyami hajózás is, ami szintén fenyegeti ezeket a zajokra kifejezetten érzékeny élőlényeket.

Példányszámuk növelését a biológiájuk is megnehezíti, a folyamidelfinek ugyanis nagyon későn, csak 6-10 évesen válna szaporodóképessé, és ezután is csak 2-3 évente hoznak világra egy utódot. Ravindra Kumar Sinha helyi környezetvédő ezért úgy véli, bár sok pozitív intézkedés történt már az indiai kormány részéről, még több erőfeszítésre van szükség a faj megmentéséhez.

The post Az eltűnés fenyegeti ezeket a ritka folyami állatokat first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed