Az emberi jelenlét a hiénának kedvez

Úgy tűnik, a már eleve csökkenő egyedszámú leopárd nem tudja felvenni a versenyt a hiénával, ha az ember is jelen van a tájban. A Koppenhágai Egyetem újonnan közzé tett kutatásában kameracsapdákkal figyelték meg a két állatfaj viselkedését Tanzániában. Összesen 164 helyszínen, és több mint 5000 éjszakán át vizsgálták a két ragadozót.

Ezen időszak alatt 93 alkalommal rögzítettek a kamerák nőstény leopárdot, 104 alkalommal hímet, és 134 alkalommal hiénát. Más nagy ragadozó (pl. oroszlán vagy afrikai vadkutya) nem volt a felvételeken, ez azt jelenti, hogy a leopárd és a hiéna voltak csupán egymás versenytársai a ragadozók közt.

A hím leopárd kb. 51-72 kg, a nőstény 20-43 kg, míg a hiéna a kettő között van kb. 48-56 kg testtömeggel.
A leopárdok magányosan vadásznak, a hiénák viszont falkában. Ez előny lehet számukra, ha egyetlen leopárddal kell felvenniük a versenyt.
Az emberek a leopárdot nem kedvelik, mivel az képes a háziállatokat is levadászni. A hiéna ellenben a beteg vagy sérült állatok „eltakarítása” révén nem okoz különösebb problémát az embereknek.
A hiénák gyakran lopják el mások zsákmányát, és ez alól a leopárd se kivétel.
A kiváló famászó leopárdok viszont képesek a zsákmányt felvinni a lombok közé és ezzel elvágják a hiénák útját a könnyű eleségtől.
Míg a hiénák száma emelkedőben van, a leopárdoké világszerte – így Afrikában is – jelentősen csökken.

A tanzániai Udzungwa-hegységet, ami egy kb. 2000 négyzetkilométeres nemzeti park, teljesen körbefogják az emberi települések és a farmok. Ez adott lehetőséget arra, hogy az ember közelségének hatásáról is képet alkothassanak a kutatók.

„Mivel az emberek nagyon nem szívlelik a leopárdokat, a leopárdok olyan messze elkerülik az embert, amennyire csak tehetik” – mondta Rasmus Havmøller, a kutatás vezetője. „Úgy tűnik ugyanakkor, hogy a hiénák kihasználják, hogy tőlük nem félnek, őket nem űzik el az emberek. Emiatt a hiénák közel élnek az emberhez, sőt, talán ki is aknázzák annak közelségét, azt, hogy az emberi jelenlét megóvja őket a leopárdtól.”

Azonban az emberhez közeli területeken van a legtöbb zsákmányállat is, és azzal, hogy a hiéna e területet kisajátítja, a leopárdnak kevesebb vad jut. Ezzel pedig megakadályozza azt, hogy a leopárd képes legyen alkalmazkodni.

Egy zsiráf tetemén lakmározó keselyűk és hiéna Tanzániában.
Forrás: inaturalist

A megfigyelések szerint a nagyobb termetű hím leopárdoktól tartotta a távolságot a hiéna, azonban a kisebb nőstényeket pedig a hiéna űzte el. Ám még a hím leopárdok jelenléte mellett is a közelben voltak a hiénák, és lesték, hogy mikor nyílik alkalom némi rablásra. A nőstény leopárdok viszont teljesen új stratégiát választottak: áttértek a nappali életmódra, mivel a hiéna jórészt éjjeli állat.

A kutatók hozzátették, hogy a leopárd kiiktatása a táplálkozási láncból, igen súlyos következményekkel jár az egész ökoszisztémára. Például bizonyos majomfajok, amelyek túlszaporodását a leopárd akadályozza meg, a csúcsragadozó nélkül hatalmas létszámúra duzzadhatnak. Ennek hatása pedig tovagyűrűzik az egész közösségre. Végső soron az emberi jelenlét hatására borult fel a ragadozók közti egyensúly, ezt pedig okos tervezéssel meg lehet szüntetni.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Az emberi jelenlét a hiénának kedvez first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed