Az emésztést segítő és keringést fokozó szegfűbors – szegfűborsos-fűszeres latterecept

A szegfűborsról talán nem is gondolnánk, hogy milyen sokféle tápanyagot tartalmaz. Többek között ezeknek a tápanyagoknak köszönheti az egészségre gyakorolt pozitív hatásait. Milyen vitaminokban és ásványi anyagokban bővelkedik ez a fűszer és gyógynövény? Többek között megtalálható benne a szelén, a nátrium, a cink, a kálium, a foszfor, a magnézium, a vas, a kalcium, a C-vitamin, a folát, a niacin, az A-vitamin, illetve nagy mennyiségben tartalmaz többszörösen telítetlen zsírsavakat, omega-3 zsírsavakat és élelmi rostokat. Most pedig lássuk, milyen pozitív hatásai vannak ennek az aprócska fűszernek!

A szegfűbors gazdag forrása a réznek, amely ásványi anyag egyrészt jelentősen csökkenti az öregedés jeleit, másrészt antioxidánsként is működik, így nagyon hatékony a szabad gyökök semlegesítésében. Mindemellett egy olyan koenzimként is működik, amelynek nagy szerepe van a kollagéntermelésben.

Amikor sütünk és főzünk, és ennek során szegfűborsot is használunk, nagyon sok olyan fertőzéstől óvhatjuk meg magunkat, amelyet valamilyen baktérium vagy gomba okoz, ugyanis a szegfűbors antimikrobiális hatással is rendelkezik, így sokféle betegségtől óvhat meg bennünket, amennyiben rendszeresen fogyasztjuk.

A cukorbeteg személyek számára nagyon lényeges, hogy olyan tápanyagokat fogyasszanak, amelyek alacsony glikémiás indexszel rendelkeznek, és a szegfűbors is ebbe a kategóriába tartozik. Hogyan érdemes rendszeresen fogyasztani ezt a fűszernövényt? Például tea formájában.

A szegfűbors nagyon hatékony lehet az anyagcsere fokozásában. Sok vasat is tartalmaz, amely ásványi anyagnak nagy szerepe van a vörösvértest termelésben és az új sejtek létrejöttében. A mangán antioxidánsként működik a szervezetben, illetve káliumot is tartalmaz, amely nemcsak a pulzusszámot, hanem a vérnyomást is szabályozza.

A posztmenopauzába lépő nők egyik legnagyobb ellensége nem más, mint a csontritkulás. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy nemcsak a kalcium és a D-vitamin hiánya, hanem a mangán hiánya is oka lehet a csontritkulás kialakulásának és a fellépő ásványianyag-csökkenésnek.

A szegfűborsot illóolajként is használhatjuk, de csak és kizárólag külsőleg. Valamilyen hordozóolajjal elkeverve remek masszázsolajat készíthetünk belőle, amely fokozza a véráramlást, és pozitívan hat a vérkeringésre.

Egy nagyszerű lattét is készíthetünk szegfűbors hozzáadásával.

Hozzávalók:

• 1 dl eszpresszó kávé,
• 1 dl kókusztej,
• tejszín,
• egy csipet őrölt szegfűbors,
• 1 csipet őrölt fahéj,
• 1 csipet őrölt kurkuma,
• 1 csipet őrölt gyömbér,
• ízlés szerint méz.

Elkészítése:

Főzzünk le egy adag kávét. A mézzel keverjük el a fűszereket, adjuk a kávéhoz. Öntsük hozzá a kókusztejet, és ha nem kell fogyókúráznunk, akkor egy kevés tejszínnel is gazdagíthatjuk a latténkat.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed