Az illóolajokat nem szabad belsőleg fogyasztani. Esetleg száj- és fogápolásra használhatjuk azokat, de csakis egy-két cseppet vízzel elkeverve, és csakis öblögetni lehetséges ezekkel az illóolajokkal. Aromaterápiás hatásaikat azonban bátran kihasználhatjuk. Most az eukaliptusz-illóolaj kerül fókuszba. Mutatjuk is, mi mindenre jó ez a kellemes illatú illóolaj!
Az eukaliptusz-illóolaj a szájüreg egészségét is segíthet fenntartani. Talán nem véletlen, hogy olyan sok száj- és fogápolási termék egyik aktív összetevője ez a kellemes illatú gyógynövény. Az eukaliptusz-illóolaj ugyanis csökkenti a szájüregben a lepedék felhalmozódását, ami azért is nagyon előnyös, mivel ezzel jelentősen lecsökkenhet a fogszuvasodás és az ínyproblémák kialakulásának esélye. A gyógynövény ezen kívül csökkenti a fogínyvérzést, illetve a szájüregi baktériumok jelenlétét, éppen ezért csökkenti a fogínygyulladást és a fogágybetegségek kialakulását is.
Az eukaliptusz-illóolaj a bőr egészségét is megtámogatja, hiszen aktívan hozzájárul a bőrszárazság megszüntetéséhez. Egyes kutatási eredmények arra mutatnak rá, hogy a ceramidtermelést is megnöveli a bőrben, ezáltal fokozódik a bőrben a nedvesség, illetve egy olyan védőréteg alakul ki, amely csökkenti a bőrben kialakult szárazságot, és olyan bőrproblémáktól is megszabadulhatunk, mint a pikkelyes bőr, a bőrpír, illetve a viszketés.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy az eukaliptuszolaj nagyon hatékony lehet az asztma tüneteinek csökkentésében is. Egy vizsgálatba asztmás betegeket vontak be, akik három hónapon keresztül eukaliptusz-kivonatot kaptak. A vizsgálat befejeztével bebizonyosodott, hogy a vizsgálatban részt vevők jelentős hányadának csökkenteni kellett az asztmára kapott gyógyszereit, mert az eukaliptusz-kivonat jelentősen enyhített a szimptómáin. Ez a hatás a gyógynövényben található gyulladáscsökkentő vegyületeknek volt köszönhető.
Köhögés, megfázás, felső légúti panaszok esetén is bevethető az eukaliptusz-illóolaj, mégpedig aromaterápia formájában. Használhatjuk akkor, ha fáj a torkunk, ha köhögünk, ha hörghurutunk vagy légúti fertőzésünk van, illetve azok számára is hasznos lehet, akik COPD-ben, azaz krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvednek. De csakis aromaterápia formájában!
Az aromaterápiában használt eukaliptuszolaj hűsítő illatáról ismert, amely enyhíti a mentális kimerültséget azáltal, hogy fokozza az agy keringését, ily módon pedig stimulálja az elmét, és megfiatalítja a szellemet.
Az eukaliptusz-illóolaj nagyon hatékonyan távolítja el a zsírt és a szennyeződéseket, így nagy hasznát vehetjük a takarításban. Házi szappanhoz vagy saját készítésű mosószerekhez is hozzáadhatjuk, és ily módon megtisztíthatjuk a padlót, a munkalapot, az ablakokat, a mosdókagylót, a csempéket. Vízzel hígítva cipőszagtalanítóként is nagyon jól működhet, illetve használhatjuk légtisztítóként, de még a penész eltávolításában is a segítségünkre lehet.
Az eukaliptusz-illóolajat használhatjuk a haj táplálására is, hiszen hidratálja a viszkető fejbőrt, és segít a korpásodás megszüntetésében. Csíraölő és antiszeptikus tulajdonsága miatt alkalmazhatjuk kisebb sebek és égési sérülések kezelésére. Megnyugtatja az irritált bőrt, enyhíti a fájdalmat, és elősegíti a gyorsabb gyógyulást. Meleg fürdővízhez hozzáadva az eukaliptuszolaj fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságai emelkednek ki. Éppen ezért nagyon hasznos, amikor az izmaink fájnak és merevek.