Az ideális alvási pozíció jobb egészséget eredményez

Mai teljesítményorientált világunkban nagyon lényeges, hogy eleget aludjunk, és az is, hogy ez az alvás jó minőségű legyen. Az alvás akkor válik rossz minőségűvé, ha nem alszunk elég mélyen, ha éjjel horkolunk, vagy ha éjszaka többször is fel kell kelnünk valami miatt.

Az alvásnak azért is van kulcsszerepe, hogy a testünk és az elménk kellőképpen el tudjon lazulni, illetve az agyunk is ki tudjon kapcsolni. Az alvásnak ugyanolyan fontos szerepe van, mint a rendszeres testmozgásnak és az egészséges táplálkozásnak. A mély, megszakítás nélküli alvás nemcsak a másnapi termelékenységünket fokozza, de az egészségre is pozitív hatást gyakorol. Ilyen például az immunitás fokozása, a krónikus betegségek megelőzése, az anyagcsere elősegítése, az állóképesség javítása, illetve fokozódnak az agyi funkciók, a memória és az agyi koncentráció is.

Mit kell tudni az alvási ciklusról? Az alvási ciklust a REM, azaz a gyors szemmozgás és az NREM, azaz a nem gyors szemmozgás szakaszok követik. Az alvási szakasz 5 különálló fázisból áll, tevődik össze. Az első 4 szakaszban az álmosság, a könnyű alvás, a mérsékelt alvás és a mély alvás követik egymást és ezek a NREM szakaszba sorolhatók, míg az utolsó, az ötödik szakasz a REM fázis, amikor olyan mélyen alszunk, hogy álmodni is tudunk. A teljes alvási ciklus 1-2 órát vesz igénybe, és 90 percenként ez a körforgás megismétlődik.

Ha ezek az alvási ciklusok megszakadnak, akkor nem beszélhetünk minőségi alvásról, és sokféle problémával kell szembenéznünk. Minden éjjel 7-9 órát kellene ahhoz aludnunk, hogy ne legyenek egészségi problémáink, hiszen a kevés és nem megfelelő alvás olyan panaszok előidézője lehet, mint például gyorsabban öregedő bőr, memóriacsökkenés, hajhullás, csökkent szexuális vágy, hangulatingadozások.

Minél kevesebbet alszunk fiatalabb korunkban, annál nagyobb lesz az esélye az olyan időskori betegségeknek, mint például szívbetegség, cukorbetegség, magas vérnyomás, rákos betegségek vagy demencia.

Nagyon lényeges az is, hogy milyen pozitúrában alszunk, hiszen egyes pozitúrák javítani tudják az alvásminőséget és megakadályozzák az olyan problémákat, mint horkolás, derékfájdalom, gyomor- és bélrendszeri panaszok.

A háton fekvés garantálja az egészséges és erős gerincszerkezetet, illetve ezzel megelőzhetők az emésztési zavarok és a savas reflux. Ha még egy párnát is a térdünk alá helyezünk, akkor ezzel csökkenthetjük az ízületi fájdalmakat, az izomfeszültséget és a csípőfájdalmat.

Ha az oldalunkon fekszünk, akkor az jobb légzést biztosít, és elkerülhetjük az alvási apnoe kialakulását, illetve a gyomor- és bélrendszeri panaszokat. Ha a két térdünk közé párnát helyezünk, akkor ezzel megtámogatjuk a medence, a csípő és a gerinc izmait.

A magzati póz nem minden esetben egészséges, azonban azoknak javasolt, akik porckorongsérvvel, derékfájással vagy isiásszal küzdenek, ugyanis így csökken a gerincre nehezedő nyomás.

A hason fekvés nem javasolt, ugyanis nagy terhelést ró a gerince, a nyakra és a vállakra. Ha viszont váll- és nyakproblémákkal küzdünk, akkor egy megfelelő párnával megtámasztva ezeket a végtagjainkat, háton alvással kombinálva még javulást is tapasztalhatunk.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed