Az univerzum legősibb spirálgalaxisát fedezték fel

A valaha talált legtávolabbi kifejlett spirálgalaxist kapta lencsevégre a James Webb űrtávcső – írja az IFLScience. Az égitest a Csu-lung, azaz rőt sárkány nevet kapta, és mindössze 1,13 milliárd évvel az ősrobbanás után jöhetett létre.

Amint a felfedezésről szóló tanulmányból kiderül, a rőt sárkány galaxis azért is különleges, mert alig több mint egymilliárd év alatt óriási, a Napénál 100 milliárdszor nagyobb tömegre sikerült szert tennie. Összahasonlításként: a Tejútrendszernek ekkora tömeg eléréséhez 13 milliárd évre volt szüksége.

Xiao et al., arXiv 2024

A rőt sárkány gyors növekedése egyrészt azzal magyarázható, hogy rendkívüli ütemben születnek benne a csillagok. Másrészt pedig az univerzum korai időszakában nagyon gyakran fordult elő, hogy galaxisok összeütköznek és egyesülnek. Ha ilyesmi történt a Csu-longgal is korábban, az sokat hozzáadhatott a tömegéhez.

A szakértők szerint a James Webb űrtávcső új felfedezése újfent rámutat arra, hogy még nem egészen értjük, miként is keletkeztek a világegyetem legelső galaxisai. Elképzelhető, hogy sokkal több módja van annak, ahogy ezek a hatalmas csillaghalmazok létrejönnek, mint azt eddig sejtettük.

Kapcsolódó
Példátlan objektumot figyelt meg a James Webb űrtávcső
Az eszköz fotóján láthatjuk, amint tégláról téglára felépül egy galaxis.

The post Az univerzum legősibb spirálgalaxisát fedezték fel first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed