Ozogány Kata, a Przewalski-lovak szakértője szerint saját, régi terepjárója számára a Hortobágyi Nemzeti Park pusztasága gyakran kihívást okoz, ám hiába a korábbi eső, a sár és a terepgumi hiánya: a Škoda Kodiaqnak meg sem kottyannak a körülmények. Idővel az állatok is megbarátkoztak jelenlétünkkel.
Azért érkeztünk a környékre, hogy közelről is megcsodáljuk a terület büszkeségeit, a vadlovakat. „Drónokkal figyeljük, követjük a Pentezugi Vadlórezervátumban szigorú védelem alatt élő Przewalski-ménes csoportos mozgását, a lovak csoportos viselkedését, és az adatok alapján feltérképezzük a társas hálózatukat, az egyedek és a háremek között működő kapcsolatrendszereket” – mondta Kata.
A szakértő szerint ezen a vidéken ősszel kötelező elem a négykerékhajtás, hiszen eső után a talaj teteje egészen zselésre változik. A lovakat a kutatók terepjárók mellett drónokkal, adott esetben kollégákkal, egyetemi hallgatókkal követik.
A helyi ménest tilos háborgatni, ezért csak a malomházi vadaspark kis Przewalski-csapatát látogathattuk meg. A helyszínre egyéb vendégek is érkeztek: A Közép-budai Waldorf Iskola diákjai jöttek Katához és Csobán Péterhez, a HNPI projektasszisztenséhez.
Kata közben egy drónt rakott össze, elmondása alapján egyszerre kettővel szoktak dolgozni. „Szépen felrepülünk a lovak fölé, és felvételeket készítünk róluk. A képsorokon jól követhető a ménes minden tagja, és abból, ahogy együtt mozognak, következtetni tudunk a közöttük működő kapcsolatokra. Ha figyelik egymást, és hasonlóan mozognak, valószínűleg van közöttük kapcsolódás” – meséli.
Az utolsó igazi vadló, a Przewalski-ló a természetből korábban kipusztult, de állatkerti egyedeit szaporítva sikerült megmenteni. Az állományt idővel visszatelepítették Mongóliába, azóta pedig több helyen, így a hortobágyi pusztában is otthont kaptak.
LET’S EXPLORE! – TÁMOGATÓNK A FELFEDEZÉSBEN: A ŠKODA.
The post Az utolsó vadlovak vidékén jártunk first appeared on National Geographic.