Hiteles az a római kori szarkofág, amelyet júliusban találtak Bulgáriában, a fekete-tengeri Várna közelében lévő Szv. Konsztantin i Elena nevű üdülőhely egyik strandján – számol be a Sofia Globe. A lelet az időszámítás szerinti 2. századból származik.
A kőkoporsó korát a Várnai Regionális Történeti Múzeum régészei állapították meg, miután eltávolították az értékes leletet fedő festék egy részét. A koporsó gazdagon díszített, és az északnyugat-bulgáriai régióra jellemző mészkőből készült.
A közösségi oldalakon terjedő fotókból kiderült, hogy a szarkofágot hosszú ideig a helyi strand népszerű bárjában használták asztalként.
A szakemberek szerint ez komoly kérdéseket vet fel a bulgáriai kulturális örökségvédelemmel kapcsolatban.
„Minden régészeti értékkel bíró tárgy, függetlenül attól, hogy hol, mikor és ki találta meg, az államé” – nyilatkozta Alekszander Mincsev régész. „Vagyis az, aki felfedezte, köteles átadni a legközelebbi múzeumnak” – tette hozzá.
A szakértő kiemelte, a rendőrség, esetleg az ügyészség dolga kivizsgálni, hogy miként került a koporsó a helyszínre. A kutató szerint valószínűleg nem egyedi esetről van szó.
The post Bárasztalként használták a római kori szarkofágot first appeared on National Geographic.