Barátja vagy ellensége a mesterséges intelligencia a kreatív szakmának?

A mesterséges intelligencia (MI) már jelenleg is jelentős szerepet játszik a kreatív iparágakban, de nem mint ellenség, hanem mint partner, amely új, korszakalkotó eszközöket ad az írók, zeneszerzők, grafikusok és más kreatív szakemberek kezébe. Bár sokan aggódnak amiatt, hogy a technológia kiszorítja az emberi munkaerőt, a valóság ennél sokkal összetettebb: az MI alapjaiban alakítja át a kreatív iparágakat.

Gondoljunk csak a digitális fényképezés megjelenésére! Az 1990-es években ez az innováció forradalmasította a fotózást, gyorsabbá és hozzáférhetőbbé téve a képkészítést. Az analóg fényképezőgépekkel ellentétben a digitális technológia lehetővé tette az azonnali visszajelzést és a korlátlan számú kép készítését, jelentősen megkönnyítve ezzel a fotósok munkáját. Az MI ehhez hasonló változást hoz.

Barna hajú fiatal lány fényképezőgépet tart a kezében. A képen megfigyelhető egy apró, de gyakori hiba, ami jellemző az MI által generált képekre: érdemes megnézni a kamerán lévő betűket, illetve a fotós kissé természetellenes kézfejét (FLUX.1 by Black Forest Labs).
Forrás: Jakab Benedek

A mesterséges intelligencia a kreatív iparág számos területén megjelent, és fejlődésével egyre több eszközt és lehetőséget kínál, amelyek gazdagítják, felgyorsítják az alkotói folyamatokat. Ez annak köszönhető, hogy az MI átveszi a monoton, kreativitást valójában nem igénylő feladatokat.

A grafikai tervezésben a mesterséges intelligencián alapuló eszközök jelentős segítséget nyújtanak abban, hogy a művészek gyorsabban és hatékonyabban alkothassanak. A legmodernebb képgeneráló eszközök használatával, egy úgynevezett „prompt” beírásával percek alatt lehet lenyűgöző dizájnokat és képeket létrehozni, amelyek elkészítése korábban órákig tartott. A prompt egy olyan speciális, összetett utasítás, amely iránymutatást ad egy MI-nek a feladat végrehajtásához.

Az írás és tartalomkészítés terén is jelentős segítséget nyújt ez a technológia. A marketingesek és dokumentumszerkesztők számára a mesterséges intelligencia támogatást ad a szöveg strukturálásában, valamint automatikusan javaslatokat tesz a tartalom javítására és optimalizálására. Emellett a szépirodalom és esszéírás vonatkozásában is hasznos, mivel képes leküzdeni az írói blokkot azzal, hogy inspirációt és ötleteket biztosít. Kiváló példa erre a Chat GPT, amelyet valószínűleg az olvasók többsége is már kipróbált.

Az MI technológia a zeneiparban is jelentős szerepet játszik. Képes új dallamokat komponálni és zeneszámokat keverni, inspirációt nyújtva a zenészeknek és producereknek. Ezek az eszközök lehetővé teszik, hogy akár a zenei képzettséggel nem rendelkező emberek is gyorsan és könnyedén generáljanak zenét tetszőleges szövegre. Ennek köszönhetően olyanok is kreatívnak érezhetik magukat, akik sosem tanultak zenét, vagy nem volt lehetőségük nagyzenekarral művet írni.

Ma már a vezető grafikusok, zeneszerzők és marketingesek egyetértenek abban, hogy az MI eszközök nélkülözhetetlenné váltak a mindennapi munkában. Nemcsak időt spórolnak, hanem új ötleteket is adnak.

A kép bal oldalán egy modellfotózás látható, amely legalább 3 ember munkáját igényli. Míg a jobb oldalon 1 ember ugyanazt a képet készíti el, csak az MI segítségével (FLUX.1 by Black Forest Labs).
Forrás: Jakab Benedek

A mesterséges intelligencia jelentős átalakítást hoz a kreatív ipar munkaköreibe. Automatizálja a monoton és operatív feladatokat, ezzel javítva a termelékenységet és az alkotói folyamatok hatékonyságát. Ennek köszönhetően a tervezők több időt fordíthatnak az alkotásra és a kreatív döntések meghozatalára, továbbá a felszabaduló időben lehetőségük nyílik más, a saját szakmájukhoz közel álló területekbe is beletanulni, például egy grafikus elsajátíthatja a webfejlesztés alapjait, így komplett weboldalakat készíthet dizájnnal együtt. Ezért a jövőbeni munkakörök az MI nyújtotta technikai támogatásra, az emberi egyediségre és az alkalmazkodóképességre építhetnek.

Bár a mesterséges intelligencia rendkívül fejlett, mégis vannak korlátai.

Hiányzik belőle az emberre jellemző kreativitás, és csak előre meghatározott feladatokat tud hatékonyan kezelni.

Például egy írást segítő rendszer csak azokra a szövegekre tud javaslatokat adni, amelyekhez hasonlót már látott korábban, továbbá nem érti meg a szöveg mögött rejlő mélyebb érzelmeket és az író szándékát, vagy éppen a humort. Ezek a korlátok rámutatnak arra, hogy az MI technológia még mindig nem tudja teljes mértékben helyettesíteni az emberi gondolkodást, kreativitást és az érzelmi mélységet.

Azonban ez a fejlődés több területen is komoly fenyegetést jelent. Veszélybe kerülhetnek például a fordítói és tartalommoderálási munkák, mert ezeken a területeken is egyre hatékonyabban működnek az olyan fejlett nyelvi modellek, mint a GPT-4. Emellett a kép- és videóstock piacterek is nagy kihívásokkal néznek szembe, mivel a generatív eszközök, mint a DALL-E és a FLUX.1, pillanatok alatt képesek professzionális minőségű digitális tartalmakat előállítani, amelyek hasonlóak a vásárolható képekhez és videókhoz.

Egy dolog tagadhatatlan: ahhoz, hogy egy kreatív szakember versenyképes maradjon, elengedhetetlen, hogy megismerje és elkezdje alkalmazni a mesterséges intelligencia alapú megoldásokat. Emellett érdemes fejlesztenie az olyan képességeit is, amelyeket az MI nem tud pótolni, például a kritikai gondolkodást, a problémamegoldó képességet és az alkotói döntéshozatalt. Ezáltal nem csupán felkészül a jövő kihívásaira, hanem innovatív módon gazdagítja és fejleszti saját alkotói munkáját.

Misztikus, időtlen hangulatú kép egy vintage stílusú ruhába öltözött nőről egy omladozó, elhagyatott épületben. A képet az alkotó 5 perc alatt készítette. Egy ilyen kép elkészítése a valóságban órákig is eltart (Adobe Firefly).
Forrás: Turkovich György Zalán

A kreatív szakemberek számára az MI nem csupán eszköz, hanem lehetőség is, hogy új szintre emeljék művészetüket és szakértelmüket.

Írta: Jakab Benedek

The post Barátja vagy ellensége a mesterséges intelligencia a kreatív szakmának? first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed