Bíró Szabolcs vegyészmérnök az olajiparból nyergelt át a vitaminkészítésre, és néhány év alatt milliárdos céget épített fel étrendkiegészítő-gyártásból. Pedig azt mondja, elsősorban játszik, amikor a Wise Tree Naturals termékeket fejleszti, és csak mellesleg keres pénzt a szenvedélyével. Így az sem zavarja, ha többet kell fizetnie egy-egy összetevőért, ha az jobb minőségű. Vitaminipar című könyvében éppen arra mutat rá, hogy ezt nem minden piaci szereplő tartja fontosnak. Sőt.
A WTN sztori a januári Forbesban, ez pedig itt egy ajánlócikk.
„Olyan nekem ez a cég, mint egy homokozó. Vannak hozzá dömpereim, néha kapok új lapátokat, és eljátszom velük.” Bíró Szabolcs, a Wise Tree Kft. alapítója csodabogár a magyar étrendkiegészítő-piacon. Évekig képes kutatni, ha a fejébe veszi, hogy igenis kifejleszt egy új terméket, és hajnalig agyal a hatóanyagokon, enzimeken vagy a genetika által meghatározott személyiségtípusokon.
Vitaminipar című könyvében azt írja, a forgalomban lévő termékek nagy része ellenőrizetlen, nem feltétlenül tartalmazza a feltüntetett mennyiségű hatóanyagokat, sőt az esetek egy részében az Alibaba.comról rendelték, aztán átcsomagolták őket. Azt mondja, egyáltalán nem az volt a célja, hogy inkább az ő termékeit vegyék a konkurenseké helyett.
Annyit mindenesetre elért a 2021-ben megjelent kötettel, hogy a gyártók még furfangosabbak lettek, hiszen a csalások, amikre felhívta a figyelmet, nyilvánvalóvá válhattak a fogyasztóknak is.
„Rám a parentifikáció nagyon durván igaz, az összes karakterjegyet viselem, a túlzott korai felelősségvállalástól a hatékonyságon át az elhivatottságig, és hogy magamat mindig mindenben hátra sorolom.” Fotó: Belicza László Gábor / Forbes
A kutatás 95 százalékban kudarccal végződik
Szabolcs vegyészmérnöknek tanult, de sok év külföldi kemény munka után otthagyta a kőolajipart, mert belefáradt, hogy mindent a pénz motivál. „Az az én szabadságom, hogy itt most nem ez van – mondja. – Hogy vállalhatom és vállalom is a következményeket, ha netán rosszul döntök.
Szinte mámorító, hogy tanulhatok a hibákból, hogy senki sem mondja, hogy nem csinálhatom, nem kockáztathatok. Mi itt elsősorban élvezzük, amivel foglalkozunk, másodsorban persze keresünk valamennyi pénzt is, amiből megélünk.”
Az angyalföldi cégközpontban laborok, csomagolóhelyiségek, raktárak sorakoznak,
az utolsó gondolatom lenne, hogy többek között vitaminok és krémek birodalmába lépek. Egykor a Molhoz tartozott a telephely, ahol ma a mintegy nyolcvan féle Wise Tree Naturals (WTN) étrend-kiegészítő és kozmetikum készül.
Orvosi könyvekkel és kémiai táblázatokkal teli irodájában veszi fel Szabolcs ismeretterjesztő videóit többek között a mediterrán diétáról, az immunrendszert védő glutationról vagy arról, hogy létezik-e egyáltalán a reklámszlogenekben oly sokat emlegetett, füvet legelő marhákból előállított kollagén. Interjú közben is néha felpattan, például hogy lerajzolja nekem, hol játszik szerepet az allergiás folyamatban a hisztamintermelődés.
Gumibitumen-világszabadalom
„Gyerekkoromban minden gördülékenyen ment, még a szavalóversenyeket is mindig megnyertem, pedig reál beállítottságú voltam” – meséli. Igaz, mint kiderül, rengeteg szabály élt a családban, és elvárták a gyerekektől a teljesítményt – sokatmondó, hogy a négy Bíró unoka mind doktor lett. (Egy húga van, unokatestvéreik a gyulai házuk szomszédságában laktak.)
A felmenőik azt sulykolták beléjük, hogy az oktatás és az iskola jelenti a könnyebb élethez vezető utat.
„Most kezdem megérteni a gyerekkoromat, miután elolvastam Bibók Bea Ellopott gyermekkor című könyvét. Rám a parentifikáció nagyon durván igaz, az összes karakterjegyet viselem, a túlzott korai felelősségvállalástól a hatékonyságon át az elhivatottságig, és hogy magamat mindig mindenben hátra sorolom.” Alapvetően azért ebben is a jót látja: a kudarctűrő képessége erős lett az effajta nevelés miatt, ezért igencsak testhez áll neki a kutatás, hiszen az 95 százalékban kudarccal végződik.
PhD-fokozatát ásványolaj- és petrolkémiából szerezte, és ő volt az első számú feltalálója a Mol égisze alatt világszabadalmaztatott gumibitumen-technológiának. Vonzotta a kaland meg az ismeretlen, annyi hátizsákos túra után, ezért ment az USA-ba öt évre dolgozni. A fiuk is kint született, ám Szabolcs 2011-ben belefáradt a nagyon más kultúrába.
A barikád túlsó oldala
Pár év agonizálás után egy befektető barátjával elkezdték a WTN 1.0-s verzióját, akkor még kozmetikai termékekkel. Szabolcs beleásta magát a bőrápolásba, bár azt mondja, a kutatási módszerek lényegében ugyanazok voltak, csak a terület más.
Ökölszabály, hogy nagyjából tízezer óra alatt válhatsz profivá egy szakterületen, csak az a kérdés persze, hogy kinek mennyi idő alatt sikerül.
„Én a barikád túlsó oldaláról jöttem, hiszen az olajipar és az egészség meglehetősen távol vannak egymástól. De a vegyipari technológiák összekapcsolják őket.” Kezdetben nem igazán ment a biznisz, így Szabolcs elszegődött fél évre egy olajipari projektre Azerbajdzsánba. Akkor ugyanis már öt éve nem keresett szinte semmit, csak kísérletezgetett. Ezalatt sorra kapta ugyan a csillagászati fizetéseket ígérő állásajánlatokat Moszkvától Katarig, de visszautasította őket. Egyszer megkérdezte az ismerősét, aki beajánlotta egy céghez, hogy mit kell kérni. Azt a választ kapta: szolgálati autónak minimum egy Bentley-t.
„Nehéz nemet mondani, amikor megkínál a sejk egy olyan állással, amiből két hónap alatt visszafizetheted az összes adósságod. De nem akartam belekerülni az aranykalitkába. A kalitka része nagyon zavart.” Így inkább a tartalékaikból és családi kölcsönökből éltek évekig Szabolcs édesanyjánál, majd fapados albérletekben. Aztán a visszautasíthatatlan azeri meló egyenesbe hozta a családot.
Ezután újraindította a WTN-t, már egyedül, és berobbant a cég, mint a rakéta.
„Én csak a teljes gázpedálban hiszek, nincs félút” – mondja. Előfordult, hogy fél tizenkettőkor lefeküdt, aztán háromnegyed óra után felkelt, négyig otthon dolgozott, majd bement az üzembe, és folytatta délig. Akkor összeesett, aludt egy órát a portásfülkében, utána folytatta tovább estig.
„Én a barikád túlsó oldaláról jöttem, hiszen az olajipar és az egészség meglehetősen távol vannak egymástól. De a vegyipari technológiák összekapcsolják őket.” Fotó. Belicza László Gábor / Forbes
Mikrobiom, vadállatok, bankhitel
A női hormonegyensúlytalanság, az autoimmun betegségek, az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigygondok kiegészítő kezelésére kezdett Szabolcs étrend-kiegészítőket fejleszteni. Aztán rájött, hogy vitaminok is kellenek ezeknek a bajoknak az orvoslásához, de a piacon lévő termékekkel elégedetlen volt, így elkezdett minőségibb összetevőkből újakat összeállítani.
A versenytársak jelentős része nemhogy nem tesztel, de nem is maguk gyártják a vitaminokat, csak megveszik valahol, esetleg bérgyártásban elkészíttetik, aztán becsomagolják.
Sokszor csak megvásárolnak egy kész port és kapszulázzák, ami nem termékfejlesztés, summázza Szabolcs. Ő szenvedélyesen tesztel, mostanában többek között új, a száj mikrobiom-egyensúlyának fenntartását segítő szájápolási termékcsaládot fejleszt. Amikor pedig multivitamint készítettek – amiből Magyarországon kábé ezerháromszáz féle van regisztrálva –, azzal kísérleteztek, hogy összebékítsék az egymással versengő mikrotápanyagokat.
Az egyik gátolja a másik felszívódását, így ők négy részre szedték a kapszulákat, és különböző időkben kell őket bevenni, hogy minimalizáljuk az ellentétes hatást.
Amúgy is annak a híve, hogy a legtöbb vitamint kúraszerűen, nem pedig állandóan érdemes szedni. „Az összes krónikus betegség mögött valamilyen gyulladás húzódik meg, ezeket kéne megszüntetni, de nem elsősorban vitaminokkal, hanem életmódváltással – mondja. – Evolúciósan belénk égett, hogy meg kell küzdenünk a vadállatokkal, de a harmincéves bankhitel okozta stresszre nem készült fel a szervezetünk.”
Arról, hogy
miért van állandóan egy síp Szabolcs nyakában,
miért nem maradt Amerikában,
hogyan és mennyi ideig tesztel egy-egy új terméket,
mi a baja a gumivitaminnal és a probiotikumok dobozával,
a januári Forbesban olvashatsz. A Vitaminipar című könyvből szemlézett érdekességekből pedig többek között az is kiderül, hogy az étrend-kiegészítők engedélyeztetése mennyire nem szigorú, miért nem oké, hogy a legtöbb krém fehér, és hogy miért ne vedd be reggel a vitamint tejeskávéval. Lapozz bele a magazinba itt, vagy keresd az újságárusoknál!
The post Belénk égett, hogy meg kell küzdenünk a vadállatokkal, de a bankhitel okozta stresszre nem készült fel a szervezetünk appeared first on Forbes.hu.