A katari miniszterelnök, Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni sejk megerősítette szerdai dohai sajtótájékoztatóján, hogy a gázai tűzszünet első szakaszában 33 izraeli túszt engednek szabadon a palesztin terrorszervezetek.
A kormányfő, akinek az országa közvetített az Izrael és a Hamász palesztin szervezet közötti tárgyalásokon, úgy tájékoztatott, hogy
A Hamász 33 izraeli túszt enged szabadon, közöttük civil nőket, gyermekeket, időseket, betegeket és sebesülteket izraeli börtönökben fogva tartott palesztinokért cserébe. A második és a harmadik szakaszra vonatkozó részleteket később véglegesítik – mondta a kormányfő.
A katari miniszterelnök szerint a tűzszünetet Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok felügyeli egy Kairóban kidolgozott mechanizmus szerint. Joe Biden amerikai elnök közölte, hogy az utóbbi napokban a csapata együttműködött a tűzszünet létrejöttében Donald Trump leendő elnök embereivel. Mint mondta, a leköszönő amerikai adminisztráció vett részt a tűzszünet létrejöttében, de a megválasztott elnök kormányzata fogja azt megvalósítani. Hozzátette, hogy az elengedett túszok között amerikai állampolgárok is lesznek. Mint mondta, a megállapodás szerint az első szakaszban, amely hat hétig tart, teljes tűzszünet lép életbe, míg a másodikban a háború végleges lezárása következik.
Joe Biden nyilatkozatát követően a külügyminisztérium szóvivője kitért arra, hogy a tárgyalások lezárásában szerepe volt a jövő héten hivatalba lépő leendő Trump-adminisztráció tagjainak is.
Nem is tudom, nem példa nélküli-e az, hogy egy távozó és egy hivatalba lépő adminisztráció elnöki megbízottai ugyanazon asztalnál üljenek ilyen súlyú tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások során
– fogalmazott Matthew Miller.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök üdvözölte a tűzszüneti megállapodást és kiemelte a Gázának szánt humanitárius segítség gyors szállításának a fontosságát. Az egyezség több mint egyévi egyiptomi, katari és amerikai elkeseredett erőfeszítések eredménye – írta közleményében.
António Guterres ENSZ-főtitkár szerdán üdvözölte a tűzszünet bejelentését, amelynek szerinte feltétlenül lehetővé kell tennie a palesztin területre eljuttatandó humanitárius segély előtti biztonsági és politikai akadályok megszüntetését, hogy a világszervezet jelentősen növelni tudja a sürgős humanitárius segítséget. A főtitkár hangsúlyozta, hogy elsődleges feladat a konfliktus által okozott hatalmas szenvedés enyhítése.
A gázai túsz- és tűzszüneti megállapodás nagyon jó hír, hiszen ez a megállapodás a világ egyik háború sújtotta térségében hozza közelebb a békés élet lehetőségét az ott élő emberek számára, ráadásul ennek a megállapodásnak kifejezetten pozitív hatása lesz a globális biztonságra is
– írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
The post Biden: Együttműködtünk Trump embereivel a gázai tűzszünet létrejöttében first appeared on 24.hu.