Billiók milliárdok helyett

Csehország
A százfős gazdaglista szereplőinek összvagyona már 2,6 billió korona (41,3 billió forint) felett. Tizenegyen közülük dollármilliárdosok, ők tavasszal felkerültek az amerikai Forbesnak a világ leggazdagabbjait soroló listájára is.

1. Renáta Kellnerová és családja
386 milliárd korona (6,14 billió forint)
A 2021-ben helikopterbalesetben elhunyt Petr Kellner özvegye és családja maradt az első, a vagyon oroszlánrészét a régiós telekommunikációs óriásban, a PPF csoportban megörökölt tulajdonrész adja. Renáta Kellnerová a cseh Forbes szerint a legbefolyásosabb nő az országban.

2. Daniel Křetínský
290 milliárd korona (4,6 billió forint)
A hőerőműveket üzemeltető EPH csoport főtulajdonosa. Nagy szenvedélye a futball, tulajdonos a cseh Sparta Prahában és az angol West Ham Unitedben, és vinné a patinás brit királyi postát is (1,6 billió forint körüli ajánlattal).

3. Karel Komárek
214,6 milliárd korona (3,4 billió forint)
A KKCG beruházási csoport tulajdonosaként nemrég a prágai vár környékén nyert el felújítási projektet 1,6 billió forintnak megfelelő cseh koronáért. Energetikában és a szerencsejátékban is érdekelt, nála van a brit nemzeti lottó üzemeltetési joga is.

4. Pavel Tykač
174 milliárd korona
(2,8 billió forint)
Fő érdekeltsége, a Sev.en­ ­Energy az ország második legnagyobb villamosenergia-termelője. A kibocsátási kvóták és a megújuló energiaforrások miatt terjeszkedik, az Egyesült Államokban és Ausztráliában szén- és káliumbányákat vett, Vietnámban szén­erőműbe fektetett.

5. Radovan Vítek
128,5 milliárd korona
(2 billió forint)
Közép-Európa legnagyobb ingatlanmágnása csak az év első felében 980 millió euró értékben adott tovább ingatlanérdekeltségein, amivel ingatlanbefektetési csoportja, a CPIPG adósságain igyekszik faragni.

6. Michal Strnad
101 milliárd korona
(1,6 billió forint)
A cseh fegyvermilliárdos cége, a CSG csoport EBITDA-ja egy év alatt megduplázódott. Brutális felvásárlási rohamba kezdtek, több mint kétmilliárd dollárért falnák fel a Vista nevű amerikai lőszergyárat is.

7. Andrej Babiš
79,1 milliárd korona (1,3 billió forint)
A volt cseh kormányfő agrár- és vegyipari érdekeltsége, az Agrofert csaknem 20 milliárd koronáért vette meg az osztrák Borealis vegyipari vállalatot. A csoport eddigi legnagyobb akvizíciója volt, az Agrofert lett Európa második legnagyobb műtrágyagyártója
a norvég Yara mögött. Babiš tavaly még ötödik volt, vagyona 91 milliárd koronával csökkent.

8. Pavel Baudiš
56,5 milliárd korona (898,7 milliárd forint)
A vírusirtójáról jól ismert Avast társalapítója. A cég 2022-ben egyesült a konkurenciával, a Norton anyacégével, így már a Gen Digital nevű cégtől érhető el mindkét szoftver.

9. Jaromír Tesař
51,3 milliárd korona (816 milliárd forint)
Gigantikus vízenergia-birodalma az Energo-Pro, georgiai, bolgár és spanyol érdekeltségekkel, valamint Törökország két legnagyobb gátjával.

10. Aleš Zavoral
47,3 milliárd korona (752,5 milliárd forint)
A zöldlényes webáruház, a helyi piacvezető Alza alapítója. Úgy hírlik, a magyar piacon is a csúcsra törnek, már az Emagot is előzhetik.

Szlovákia
Az öt leggazdagabb szlovák negyven százalékkal növelte a vagyonát egyetlen év alatt, nyolcmilliárd euró az övék a 45 listatag összesen 19 milliárdjából. Az összvagyon 2023-ban csak 14,8 milliárd euróra rúgott. Tavaly a szlovákok két dollármilliárdost adtak a Forbes globális listájára, idén már ötöt fognak.

1. Tomáš Chrenek
2 milliárd euró (798 milliárd forint)
Az acélmágnás tavaly még csak negyedik volt 850 millió eurós becsült vagyonnal. Ma vagyonából 1,5 milliárdot ér a magánegészségügyben piacvezető Agel cégbirodalom, az egészségügyi piac valamennyi szegmensében jelen vannak nemcsak Szlovákiában, de Csehországban is.

2. Jozef és Patrik Tkáč
1,9 milliárd euró (754 milliárd forint)
A J&T csoport mögötti apa-fia páros a pénzügyi és energiaszektorban érdekelt. A bonyolult cégháló mögé rejtett vagyonból több elemről ki tudta mutatni a szlovák Forbes, hogy azok hozzájuk köthetők, a cseh listán második Křetínský cégében, az EPH-ban is az ő érdekeltségük ellenőriz 44 százalékot.

3. Jaroslav Haščák és családja
1,8 milliárd euró (718 milliárd forint)
Érdekeltsége, a Penta alá tartozik Európa nagy gyógyszertár-hálózata, a Mr. Max is. Haščák nemrég tért vissza a felsővezetésébe, miután felmentették a Gorilla-ügy vádjai alól (korrupciós ügy, több állami és cégvezetőt hallgattak le titkosszolgálatok, ezek leirata szivárgott ki).

4. Ivan Chrenko
1,4 milliárd euró (558 milliárd forint)
2017 óta vezette a listát, idén csak a negyedik. Vagyonát bevásárlóközpontok építésével alapozta meg, de a HB Reavist jelentősen megviselte az irodapiac covid utáni visszaesése. ­Gyakorlatilag kivonultak a szlovák és lengyel piacról, londoni, berlini projektekre fókuszálnak.

5. Ivan Jakabovič
1,2 milliárd euró (462,7 milliárd forint)
A már említett J&T régi partnere, a J&T Finance Group második legnagyobb részvényese. Nem szereti a nyilvánosságot, sokat nem tudni róla, de annyit igen, hogy Monacóban él, és lelkes sportoló, amiből bevallása szerint az üzleti élethez is merít.

6. Miroslav Trnka
790 millió euró (315 milliárd forint)
A legnagyobb szlovák tulajdonú informatikai vállalat, az Eset társalapítója, ügyvezetője. Tavaly ősszel bejelentette, hogy Csehországba költözik, csalódott a szlovákiai helyzet miatt.

7. Ján és Elena Hrubý
770 millió euró (307 milliárd forint)
Az Eset másik társalapítója, Rudolf Hrubý tavaly decemberben hunyt el, gyermekei örökölték meg a tulajdonrészét.

8. Peter Paško
770 millió euró (307 milliárd forint)
Szorosan követi társait az Eset harmadik alapítója is. A Nedbalka nevű modern művészeti galéria atyja, emellett ingatlanokkal foglalkozik.

9. Martin Kúšik
580 millió euró (231 milliárd forint)
Legfontosabb érdekeltsége a Sportisimo sportbolt és webáruház, Magyarországon is jelen vannak.

10. Milan Fiľo
550 millió euró (219 milliárd forint)
A Mondi nevű csomagolástechnikai és papírgyártó cég ružomberoki cellulózgyárának kisebbségi tulajdonosa.

A 2024. januári számban megjelent milliárdoslistánk adatai, a csehek és a szlovákok az új listát egyaránt októberben publikálták. A legfrissebb magyar lista a 2025. januári Forbesban fog megjelenni.

The post Billiók milliárdok helyett appeared first on Forbes.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed