Költségvetési csalás miatt vádat emelt a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség Nobilis Kristóf milliárdos üzletember ellen az Agrárminisztériumot érintő, több mint kétmilliárd forintos hűtlen kezeléssel összefüggő ügyben – értesült a 24.hu.
Nobilis Kristóf ellen – akinek a fia Nobilis Márton, az agrártárca államtitkára – eredetileg pénzmosás gyanúja miatt indult eljárás, ám végül adócsalás miatt kell felelnie a bíróság előtt.
A milliárdos vállalkozó neve, valamint egy hozzá kötődő svájci bankszámla tavaly került elő az Agrárminisztériumot érintő visszaélési ügyben, amelyet a Székesfehérvári Törvényszéken tárgyalnak. Ennek a bűnügynek az elsőrendű vádlottja Nagy János egykori agrárminisztériumi helyettes államtitkár. Őt azzal vádolják, hogy a közreműködésével fizetett ki a minisztérium egyik háttércége 2,2 milliárd forintot két ügyvédi irodának, amelyek a nyomozók szerint nem végeztek ezért érdemi munkát.
Az ügyvédi irodák vezetőit szintén megvádolták, ők egy budapesti cégen keresztül egy svájci bankszámlára utaltak jelentős összegeket. Ez a számla egy panamai offshore cég tulajdonában volt, amely a bíróság által ismertetett iratok szerint Nobilis Kristófhoz köthető.
Farkas Norbert / 24.hu Nagy János volt helyettes államtitkár a Budapest Környéki Törvényszéken 2023. november 16-án.
Amíg Nagy János volt helyettes államtitkár és az említett ügyvédek ellen már korábban vádat emeltek, Nobilis Kristóffal szemben az alapügyhöz kapcsolódó, de valamelyest időigényesebb eljárás indult. A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség ugyanis bűnügyi eljárási jogsegélyt bocsátott ki a svájci bűnügyi hatóságok felé. A többi közt ennek eredménye az, hogy most vádat emeltek Nobilis ellen költségvetési csalás miatt. Ugyanebben az eljárásban a két ügyvédet is megvádolták, őket pénzmosás miatt.
Információinkat megerősítette az üzletember védője is. Papp Gábor megkeresésünkre azt mondta: önmérsékletet kell tanúsítania, ugyanis az az érzése,
mintha ebben az ügyben semmi jelentősége nem lenne a jogszabályoknak,
azok mintha csak a díszlet részei lennének. Szerinte a történtek a legsötétebb hatalmi rendszerek korát idézik.
Az ügyvéd kifejtette, miközben a volt helyettes államtitkár ellen az alapügyben a Fejér Vármegyei Főügyészség emelt vádat, és a tárgyalás a Székesfehérvári Törvényszéken zajlik – méghozzá korrekt keretek közt –, Nobilis ellen a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség emelt vádat a Kecskeméti Törvényszéken. Elmondása szerint a két ügyet annak ellenére egyesítették, hogy azok nincsenek azonos ügyszakaszban, ugyanis Nobilis ügyében még előkészítő tárgyalás sem volt. Az ügyét pedig egyszerűen „átvette” a Székesfehérvári Törvényszék. Szerinte az nem vitás, hogy a két ügy összefügg, ám álláspontja szerint a jogszabályok értelmében így egyesíteni azokat lehetetlen.
Az utóbbi eljárási cselekmények részleteiről érdeklődve kerestük kérdéseinkkel a Székesfehérvári Törvényszéket és a Bács-Kiskun Vármegyei főügyészséget, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat.
Papp Gábor beszélt arról is, hogy a nyomozás során eredményes volt Nobilis védekezése, ezért
A védő szerint az ügyészség úgy érvelt, hogy a két megvádolt ügyvéd egy magyar és egy külföldi cég vételárát utalta át a már említett svájci bankszámlára, és a vételár utáni adót nem fizette meg Nobilis, ezért vádolják őt áfacsalással. Csakhogy Papp szerint súlyos ellentmondás van a vádiratban, ugyanis az ügyészség azt is leírta, hogy a szóban forgó cégekben – amelyek után elmaradt az adófizetés – nem volt tulajdonos Nobilis Kristóf, ez pedig kizárja, hogy adózzon utánuk. Az ügyvéd úgy látja, ezért értelmezhetetlen a vádirat. Ezért azt is indítványozta, hogy a Székesfehérvári Törvényszék küldje vissza a vádiratot a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészségnek.
Nobilis védője szerint a vállalkozó egy olyan kölcsön részleteit kapta vissza az ügylet során, amit egy gazdasági társaságnak nyújtott még a 2000-es években, ráadásul nem is sikerült törleszteni a teljes tartozást. Tehát szerinte nincs szó bűncselekményről. Hozzátette, arról már szakértői vélemény is született, hogy a két ügyvédi irodának a minisztériumi ügylettől függetlenül is rendelkezésére állt az összeg, amit a svájci számlára utaltak.
Figyelemre méltó mindazonáltal, hogy az Agrárminisztériumot érintő pénzügyi manőverek idején a milliárdos vállalkozó fia, Nobilis Márton Nagy István miniszter kabinetfőnöke volt, később pedig államtitkár lett.
Mohos Márton / 24.hu Nagy István a Kormányinfón 2024. április 11-én.
A miniszternek szintén jut szerep a büntetőügyben. A hűtlen kezeléssel megvádolt Nagy János egykori helyettes államtitkár – akivel szemben egy másik büntetőeljárás is folyik – vallomásában azt állította, hogy valójában felsőbb szinteken születtek azok a döntések, amelyek miatt őt bűncselekménnyel vádolják, az ügyvédi irodák díjáról pedig a miniszter, azaz Nagy István döntött.
A volt helyettes államtitkár a bíróságon azt mondta: „Aki látott már közelről minisztériumot, az nem feltételezi, hogy egy helyettes államtitkár milliárdos szerződéseket talál ki.”
Az agrárminisztert az áprilisi, részvételével tartott Kormányinfón kérdeztük a történtekről. A tárcavezető azt mondta, folyamatban lévő ügyről van szó, ezért nem akar állást foglalni. Nagy István értékes szakmai anyagként jellemezte azokat az ügyvédi iratokat, amelyekre kifizették az agrárpénzeket, noha az ügyészség szerint ezek mögött nem állt érdemi munka. A miniszter kifejtette azt is, hogy Nobilis Kristóffal sosem találkozott, a fiával viszont – aki akkor kabinetfőnöke volt – a folyamat előkészítésben egyeztettek.
The post Börtönbe küldené az ügyészség Nobilis Kristóf milliárdos üzletembert a svájci bankszámlán landolt agrárpénzek miatt first appeared on 24.hu.