Mindenki vágyik rá, hogy büszke lehessen valamire. Azt gondolhatnátok, ha valahol, hát a Forbesnál eltöltött több mint tíz év után az embernek pontos definíciója van a büszkeségről. Sok arcát láttam – de talán már inkább érzem, mint felismerem. Az igazi büszkeség tudás arról, hogy rendelkezünk – vagy akit szeretünk, rendelkezik – olyan képességgel, ami megoldja a legnehezebb helyzeteket, amikor arra szükség van. A büszke ember elégedett. Sokan nem is értik, mekkora dolog néha szimplán csak megelégedni valamivel ebben a fals információkkal és indulatokkal telített században. Elégedettnek lenni nem lemondás a motivációról, nekem inkább számvetés, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokból kihoztam-e a lehető legtöbbet. Igen, nem mindig sikerül, amit elterveztél, de ettől még lehetsz büszke magadra. Ahogy Serena Williams mondja, néha kedvesnek kell lenned magadhoz. Megállni, elmosolyodni. A büszkeség ilyen is lehet. Ezer arca van.
Most mégis el akarják venni. Senkiben ne legyen kétség, a politika már csak így működik: aki a kicsit elveheti, a nagyot megérdemeltnek hiszi. Ha történetesen – teszem azt – a zebrajelmezbe öltözött embereknek nem engednénk meg, hogy büszkeségüknek hangot adva valamilyen gyűlést szervezzenek, az igenis azt jelentené, hogy senkinek sem engedjük meg. Ez szabadságjogügy, nem kisebbségi, pláne nem identitásügy. Mert mi történne, ha holnap mindenkit arra kérnénk ebben az országban, hogy álljon ki az otthona elé, és egy percig gondoljon arra, hogy mire is büszke? Bedőlne a forint? Összeomlana a gazdaság? Kitörne a polgárháború? Nem. Akár nemzeti ünnepnek is hívhatnánk egy ilyen akciót.
A házunk táján elég sok minden van, ami miatt személy szerint büszkék lehetünk, én és a csapatunk. Kiadtuk a Forbes Women különszámunkat A legbefolyásosabb magyar nők listájával, kijöttünk az első LinkedIn-listánkkal, túl vagyunk az első – és nagyon sikeres – Under 30 Summitunkon, és közben április elején több mint kétezer résztvevővel tartjuk meg a Power Women’s Summitot. (És akkor bele sem kezdek abba, hogy a Forbes.hu is megújult.) Forbes-sűrűsödés a javából.
Kettős érzés megélni, hogy közben mintha a környezet drasztikusan leromlana körülöttünk. Nem akarom, hogy ezek a Forbes-események vagy -kiadványok szigetként mutassák, mi is lehetett volna belőlünk, ha hagyjuk a másikat büszkének lenni úgy, ahogy büszke akar lenni. Hozzatok gondolatokat egyre több embert megmozgató rendezvényeinkre, beszélgessünk, dolgozzuk meg intellektuálisan, hogyan gondolkodjunk erről a kettőségről. A legrosszabb, ami történhet velünk, hogy buborékokba kerülünk. A buborék nagy hátránya, hogy le tud ereszteni, és egyre szűkösebb lesz benne a hely – előbb-utóbb mindenkinek. Érdemes egy percre félrerakni a napi híreket, és feltenni magunknak egy egyszerű kérdést. Milyen közösség az, amit a büszkeség nem összeköt, hanem szétválaszt?
The post Büszkeség appeared first on Forbes.hu.

