Bizonyítékok érkeztek arra, hogyan irányít külföldi delegációkat a magyar állam Orbán Viktor vejének szállodájába. Egyetlen éjszakáért több mint egymillió forintot pengettek ki a finnek a Tiborcz István-féle Dorothea Hotelben.
Mi történt? A magyar kormány politikáját hosszú évek óta keményen bíráló finn miniszterelnök, Petteri Orpo, amikor tavaly a budapesti EU-csúcsra érkezett, Orbán Viktor vejének szállodájában, a Tiborcz István-féle Dorothea Hotelben szállt meg. A finn miniszterelnök nem önszántából választotta a Dorotheát, hanem a magyar kormány javasolta azt a számára – írja csütörtöki cikkében a Direkt36 tényfeltáró központ.
Miért fontos ez? A tavaly november 7-8-i csúcs volt a magyar uniós elnökség legfontosabb eseménye, több mint negyven ország delegációja érkezett Budapestre.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A Direkt36 szerint a magyar EU-elnökség öt szállodát ajánlott a csúcsra érkező vendégeknek, köztük volt a Tiborcz tulajdonában álló, belvárosi Dorothea Hotel is, a magyar EU-elnökség különösen ez utóbbit ajánlotta a delegációknak, azt kommunikálta feléjük, hogy a szálloda nagyon kedvező csomagokat kínál. A finn Helsingin Sanomat nevű újság a Direkt36 kérésére benyújtott egy közadatkérést arról, hogy a finn delegáció a csúcs idején hol és mennyiért szállt meg. Erre válaszolva a finn Miniszterelnöki Hivatal számos részletet elárult a finn delegáció foglalásáról.
Kontextus. A finnek szállásfoglalása a magyar EU-elnökség segítségével történt. A finnek eredetileg az EU-elnökség által javasolt öt szálloda egyikébe foglaltak szállást, ennek a költségeit előzetesen ki is fizették. A magyar fél azonban később azt közölte velük, hogy az általuk eredetileg kiválasztott szálloda „túlfoglalás” miatt megtelt. Ezt követően a finn delegációnak a Dorotheában ajánlottak szállást. Orpo miniszterelnök a hét tanácsadójával és biztonsági kíséretével együtt így került végül Tiborcz szállodájába, ahol a delegáció egyetlen éjszakája 2800 euróba (akkori árfolyamon 1,1 millió forintba) került. A Direkt36 finn forrásból úgy tudja, az akkori Ritz-Carlton Budapestet választották eredetileg a finnek, ez a világ egyik leggazdagabb emberéhez, a dubaji Khalaf al-Habtoorhoz köthető. A hotelnél pár hónapja márkacsere történt, a tulajdonos saját luxusmárkáját hozta el Budapestre. A Ritz-Carlton január óta az Al Habtoor Palace Budapest nevet viseli.
Jet Travel Kft.
A finn kormány nemcsak a foglalás összegét árulta el, hanem a válaszához csatolva elküldte az ezekről szóló számlákat is. A számlákat nem az érintett hotelek, hanem egy Jet Travel Kft. nevű magyar cég állította ki. A finnek válasza szerint ez az utazásszervező cég intézte a szállásfoglalásokat a magyar EU-elnökség instrukciói alapján.
A Direkt36 azt írja, a Jet Travel többségi tulajdonosa és egyik ügyvezetője Gál Pál Zoltán, az Orbán-kormány egykori befolyásos államtitkárának, Gál András Leventének a testvére. Gál Pál Zoltán már azelőtt bevásárolta magát a Jet Travelbe, hogy a testvére kormányzati karrierje elindult volna.
A Jet Travel egyike annak az öt cégnek, amellyel a kormány 2019-ben és 2024-ben nemzetközi utazásszervezésre sokmilliárdos keretmegállapodásokat kötött. A kiválasztott öt cég a kormányzati szerveket többek között repülőjegy és szálloda foglalással, vízumügyintézéssel, konferencia regisztrációval kapcsolatos ügyekben segítette.
Ki mit reagált? A Dorothea Hotel a Direkt36 megkeresésére azt írta, tiszteletben tartják a vendégeik magszféráját, így nem adhatnak információkat arról, „kik szállnak meg vagy tartózkodnak” a szállodájukban. A magyar EU-elnökség szervezői nem reagáltak a tényfeltáró központ kérdéseire. A Jet Travel azt írta, hogy a cég „alvállalkozóként vett részt az esemény szálláskontingenseinek kezelésében”.
Korábban. A 2023 novemberben megnyílt Dorotheát a kormány és a kormányközeli üzleti körök már korábban, más módokon is segítették.
- Tiborcz hotelprojektjét még 2018-ban minősítette kiemelt beruházássá a kormány, amelynek keretében Tiborcz cégcsoportját, a BDPST-t többek között soron kívüli hatósági eljárás illette meg.
- A Válasz Online összesítése szerint a cégcsoport a szállodafejlesztéshez több mint 4 milliárd forintnyi hitelt kapott a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában álló MBH Banktól, illetve azoktól a pénzintézetektől, amelyek korábban beolvadtak az MBH-ba.
The post Direkt36: A finn delegáció máshova foglalt, de „túlfoglalás” miatt végül Tiborcz István szállodájában kötöttek ki appeared first on Forbes.hu.

