Törpeharcsa-lakomát rendeztek a kormoránok Tatán – írta a Pecaverzum.
Ballabás Gábor geográfus osztott meg életképeket közösségi oldalán a tatai Öreg-tóról.
Ha csak rövid időd van elcsendesedni és közelről csodálni a vadvilágot Tatán, irány a vár és környéke, ahol a langyos vizű karsztforrások menedéke most is várja az érkezőket. Táplálkozó- és pihenőhely, sok érdekes faj testközelből. Nekem ma alig 40 percem volt minderre
– írta a január 6-án közzétett posztjában.
A kormoránok törpeharcsa-lakomát rendeztek, a falánk ragadozók sorban érkeztek, majd hallal a szájukban távoztak. Bár a szúrós tüskékkel rendelkező törpeharcsa nem tartozik a halfogyasztó madarak kedvencei közé, ez a tény a kárókatonákat cseppet sem zavarta.
Egy másik videóban egy dankasirály próbált megküzdeni egy törpeharcsával, kisebb erőlködés után végül legyűrte.
Csak a jég csúszik. A törpeharcsa úszókban lévő tüskéi életveszélyesek még egy éhes dankasirálynak is
– magyarázta Ballabás Gábor.
Invazív ragadozók
A fekete törpeharcsa Észak-Amerika középső és keleti részén őshonos faj, Európába a 19. század végén érkezett. Magyarországra Olaszországból telepítették be a nyolcvanas években. Mivel vizeink környezeti adottságai megfelelőek számára, gyorsan elterjedt és mára már az ország teljes területén jelen van. Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, a falánk ragadozó régóta megkeseríti a horgászok életét.
A hatalmas seregekben támadó halakat évtizedek óta varsákkal gyérítik a hazai vizekben. A fekete törpeharcsa a Balatonban elsősorban közvetlen ragadozáson keresztül hat negatívan az őshonos halakra, jelentős károkat okoz az ökoszisztémákban. Az ország számos vidékén évről évre engedéllyel gyérítik a nagy kárókatonákat is, melyek hatalmas étvágyukkal okoznak gondot a halgazdaságoknak.
The post Döbbenetes videó: kárókatonák tizedelik a törpeharcsákat Tatán first appeared on Sokszínű vidék.