Drágább volt, mint az arany – fahéj

A fahéj az egyik alapfűszere a magyar konyhának. Nagyon sok ételnek kölcsönöz jó ízt, például a gyümölcslevesek sem nélkülözhetik, de nagyon sokféle desszert és sütemény is készülhet ennek a fűszernek a hozzáadásával.

Ma már azt is tudjuk, hogy a téli időszakban, amikor nagyobb az esélye a fertőzéses és megfázásos megbetegedéseknek, akkor a fahéj milyen sokat segíthet nemcsak ezeknek a betegségeknek a megelőzésében, hanem a téli, azaz szezonális betegségek megelőzésében is. Mint minden gyógynövényből, így a fahéjból is készülhet tea, amelyet jólesik a jó meleg otthonunkban kortyolgatni, miközben odakint zuhog az eső, vagy éppen esik a hó.

A fahéj nemcsak a megfázás és a nátha ellen nyújthat azonban hathatós segítséget, hanem más betegségek megelőzésében is számíthatunk erre a csodálatos gyógynövényre. Mutatunk is néhány olyan pozitív és áldásos hatását, ami miatt jól tesszük, ha mindig bevásárolunk belőle, hogy mindig kéznél legyen, ha szükségünk van rá.

A fahéj gazdag történelemmel rendelkezik. A gyógynövényt évszázadok óta használják a hagyományos orvoslásban különböző betegségek kezelésére. A fahéj értékesebb volt, mint az arany, és a híres selyemút mentén kereskedtek vele. Többféle típusú fahéj létezik. A ceyloni fahéjat nevezik az igazi fahéjnak, azonban a kassziafahéjat használják a leggyakrabban.

A fahéj nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, amelyek a testben kialakult gyulladás csökkentését segítik elő. A fahéj például tartalmaz heszperidint és kvercetint is, amely vegyületek nagyon hatékonyak a gyulladás csökkentésében. Ez azért nagyon lényeges, mivel a testben kialakult gyulladás az oka a krónikus betegségek kialakulásának.

A fahéj antimikrobiális hatással is rendelkezik, így nagyfokú védelmet jelenthet a vírusos és bakteriális fertőzésekkel szemben. Gombaellenes hatása is kiemelkedő, így a télen jelentkező húgyhólyagfertőzéssel szemben is nagyon eredményesen veszi fel a harcot. Gyógytea formájában fogyasszuk, ha szeretnénk elkerülni a felfázást.

A magas vérnyomás egy komoly betegség. A gyógyszerszedést semmiképpen sem szabad elbagatellizálni, hiszen ez súlyos következményekkel járhat. Ha azonban csak ritkán emelkedik meg a vérnyomásunk, például a napi stressz hatására, akkor érdemes egy csésze fahéjteát elfogyasztani, mivel sokat segít a vérnyomás csökkentésében.

A fahéj pozitív hatással van a szív- és érrendszerre. Tanulmányok szerint nemcsak a vérnyomást, hanem a koleszterinszintet is csökkenti, illetve szabályozza a vércukorszintet is. A fahéj olyan antioxidánsokat tartalmaz, amelyek segítenek megvédeni a szívet az oxidatív stressztől, amely a szívbetegség egyik rizikótényezője. Az oxidatív stressz csökkentésével csökken az artériák gyulladása is. Ez viszont javítja a véráramlást, ami csökkenti a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázatait.

A fahéj az agyat is védelmezi az olyan neurológiai rendellenességektől, mint az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór. A gyógynövény oly módon védi az agy egészségét, hogy aktiválja azokat a sejtvédő fehérjéket, amelyek védelmet jelentenek az agysejtek számára a károsodásokkal és a mutációkkal szemben. Mivel sok antioxidánst és gyulladáscsökkentő vegyületet is tartalmaz, így az agy öregedési folyamatait is lassítani tudja.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed