Egy új tanulmány alapján a római kori barbárok stimulánsokat használtak harcaik során – számol be a Phys.org. A szakértők észak-európai lelőhelyeken feltárt, harcosok övén található apró, kanálszerű tárgyakat elemeztek, a csapat úgy véli, a korabeli katonák ezekkel adagolták a csaták előtt az élénkítőszereket.
A kutatók régóta tudják, hogy az ókori Görögországban és Rómában használtak kábítószereket, a birodalmon kívül élő barbár népek esetében azonban kevés a bizonyíték. A hagyományos nézet szerint ezek a csoportok az alkoholon kívül nem nagyon éltek szerekkel.
Andrzej Kokowski, a Maria Curie-Sklodowska Egyetem munkatársa és kollégái most árnyalják a képet. A csapat 241 kanálszerű tárgyat kategorizált, a leletek 116 római kori lelőhelyen, elsősorban mocsaras helyeken és sírokban voltak a mai Németország, Lengyelország és Skandinávia területén. A tárgyakat övre rögzítették, de az övhöz kapcsolódóan nem volt funkciójuk.
A kanalak hadviseléshez használt tárgyakkal együtt kerültek elő. Az élénkítőszereket a történelem során széles körben használták a katonák motiválására, erejének növelésére, stresszének csökkentésére és egyéb célokra, elképzelhető, hogy ez alól a barbárok sem jelentettek kivételt, a kanalak segíthették a drog pontos adagolását.
A kutatók a lehetséges stimulánsokat is felmérték, és arra jutottak, hogy a germán népek számos potenciális anyaghoz hozzáfértek, ezek közé tartozik a mák, a komló, a kender, a bolondító beléndek, a nadragulya és a különböző gombák.
A szereket folyékony formában és porítva is fogyaszthatták, a stimulánsokat pedig a hadviselésen kívül, például gyógyításban is használhatták.
Érdemes hozzátenni, hogy a kanalak pontos funkciójának megismeréséhez, illetve a barbárok szerhasználatának felméréséhez további elemzésekre lesz szükség.
The post Drogokat használhattak a barbár harcosok first appeared on National Geographic.