Nem csak mesterséges intelligenciával lehet nagyot gurítani. De ha már mesterséges intelligencia, akkor sem mindegy, hogy milyen területen és hogyan.
Amikor vezető kockázati tőkebefektetőkkel beszélget az ember, nem lepődik meg, hogy a 2025-ös tervek között sok szó esik a mesterséges intelligenciáról (AI vagy MI). Bár a startupok finanszírozásának piaca az elmúlt évben változóan teljesített, az AI továbbra is világítótoronyként tűnt ki, és jelentős tőkét tudott bevonzani.
A Crunchbase adatai szerint az AI-hoz kapcsolódó startupok 2024 hrmadik negyedévében 19 milliárd, azaz 7500 milliárd dollárt – az összes kockázati tőke 28 százalékát – kapták meg.
Ebben az évben ugyanakkor a befektetők már egyre inkább a konkrét AI-alkalmazásokra koncentráltak. Az AI már nem csak egy izgalmas technológia, amit problémák keresésére, kérdések felvetésére tudunk használni: elérte azt a pontot, ahol olyan valódi felhasználói problémákat is képes megoldani, amit néhány éve még elképzelni sem tudtunk volna.
A befektetők jelenleg már olyan szűkebb területekre koncentrálnak, mint az egészségügy, a klímavédelem, a pénzügyi szolgáltatások, a vertikális szoftverek vagy a hagyományos ipari ágazatok.
Az is meglepő, hogy a befektetők fele egyáltalán nem említette az AI-t befektetési területeként. Ez jó jel lehet azoknak az alapítóknak, akik 2024-ben már nyomást éreztek magukon, hogy illeszkedjenek a trendekhez, vagy hogy maguk is belecsempésszenek valamilyen AI-t a projektjeikbe. Nem csak ezzel lehet nagyon gurítani. Számos befektető keres olyan témákat, mint például a fogyasztói élmény, az etikus hitelezés, a fenntarthatóság, a határokon átnyúló fizetések, amelyek nem kapcsolódnak szűken az AI-hoz.
Miben látják a jövőt?
1) AI a gyógyszeriparban – klinikai vizsgálatok optimalizálására
„Különösen érdeklődő vagyok az AI alkalmazása iránt az élettudományokban – például, hogy hogyan segíthetik az AI-technológiai fejlesztések a gyógyszeripari vállalatokat a klinikai vizsgálatok optimalizálásában, ami az egyik legnagyobb költségük. Az AI forradalmasítani fogja a klinikai vizsgálatok folyamatát: vizsgálati tervezés, adatkezelés, monitorozás. Ezek az előrelépések csökkenthetik a költségeket, lerövidíthetik a vizsgálati időket, gyorsabb és etikusabb gyógyszerfejlesztést hozhat magával, javítva a globális egészségügyi eredményeket és csökkentve a betegségek terheit.” – véli Leila Zegna, Kindred Capital.
2) AI-alkalmazások a személyes pénzügyekben és az egészségügyben
„Szeretnék többet befektetni olyan fintech- és egészségügyi startupokba, amik az AI segítségével alakított, személyes pénzügyi eszközöket hoznak létre, illetve olyanokba, amik javítják a beteg és az ellátó közötti kapcsolatot. Óriási lehetőség rejlik abban, hogy kielégítsük a fogyasztók személyre szabott megoldások iránti igényét, amelyeket a hagyományos szereplők még nem értek el hatékonyan.” – fogalmaz Marlon Nichols, MaC Venture Capital.
3) AI-vezérelt vertikális szoftverek, amelyek felforgatják a piacot
„2025 a vertikális AI-megoldásokat összefogó és hasznosító technológiák éve lesz. Ezek a megoldások dinamikusan növelhetik a startup piacot olyan vertikumokban, mint a klíma, a biztosítás, a kiskereskedelem és az ellátási láncok, ahol jelenleg kevés szoftverszolgáltató van, viszont léteznek tőkeerős, hagyományos piaci szereplők.” – mondja Rick Zullo, Equal Ventures.
4) GenAI csapatokba Európából
„2025-ben továbbra is olyan erős technikai csapatokat keresünk a generatív mesterséges intelligencia területén, amik képesek az AI első sikertörténeteit létrehozni Európából. Úgy gondoljuk, hogy az AI-tudás Európában ugyanolyan versenyképes, mint bárhol máshol a világon.” — fogalmaz Zhenya Loginov, az Accel partnere.
5) Hagyományos iparágak, amelyek készen állnak az AI-alapú innovációra
„Szeretnék mélyebben befektetni a hagyományos iparágak és az AI határterületeibe. Pályafutásom elején a magántőke területén dolgozva számos olyan problémával találkoztam, amelyeket az AI hatékonyan kezelhet, és úgy látom, hogy ezekben az iparágakban most eljöhet egy általánosabb AI-fordulat” – fogalmaz Luna Schmid, a Google Venturestől.
6) Szabályozásfókuszú szoftverek
„Különösen izgatott vagyok az olyan startupok iránt, amelyek a szabályozásokra és az adatokra fókuszálnak. Egy egyre összetettebb szabályzói és igazgatási világban ezek jelentik a jövő iparágainak alapját, beleértve az infrastruktúrát, a logisztikát, az ellátási láncokat és az Ipar 4.0-t” – mondha Dr. Gesa Miczaika, az Auxxo Female Catalyst Fund general partnere.
7) Fintech megoldások az etikus hitelezéshez
„A hagyományos »vásárolj most, fizess később« megoldásokat túlszárnyalják majd az olyan új fintech-ek, amelyek alapvető javakra – például egészségügyre, oktatásra és lakhatásra – összpontosítanak. Ezek a termékek a kritikus szolgáltatások elérhetőségét az etikus hitelezési gyakorlatokkal egyensúlyozzák ki, egy fenntartható hitel-ökoszisztémát létrehozva olyan piacokon, amelyeken eddig nem volt jellemző a hitelezés” – véli Brian Hollins, a Collide Capital alapító- és vezető partnere.
8) Határokon átnyúló B2B fizetések stabilcoin infrastruktúrával
„2025-ös befektetéseim között szerepelnek olyan kiváló alapítók, akik hatalmas (már létező vagy újonnan létrejövő) piacokon dolgoznak. Az egyik ilyen óriási piac a határokon átnyúló fizetések piaca, amely jelenleg 190 billió dollárt ér el, ebből évente 38 billió dollár B2B. Ez a szám az évtized végéig várhatóan 53 százalékkal nő majd a globális ellátási láncok, a vállalati és KKV-k internacionalizációja és a technológiai fejlesztések következtében. A stabilcoinok egyre inkább a kriptokereskedésből a pénzügyi infrastruktúra alapjává válnak, lehetővé téve a vállalkozások számára a gyorsabb, célirányosabb fizetési formákhoz való hozzáférést, vonzó költség-haszon arány mellett” — mondja Malin Posern, a Project A partnere.
9) Jobb fogyasztói élmények az egészségügytől a médiáig
„Büszkék vagyunk arra, hogy szigorúan anti-tematikusak vagyunk, és olyan alapítókat keresünk, akik merész, váratlan víziókkal rendelkeznek. Egy fekete autó-diszpécser szolgáltatástól, amely aztán az Uberé vált, egy koreai Groupon-ötletig, amelyből a Coupang, azaz egy 30 milliárd dolláros e-kereskedelmi óriás lett, a legjobb ötletek gyakran nehezen kategorizálhatók kezdetben. Nem tudjuk, melyik piacok lesznek 2025-ben a legerősebbek, de a jó minőségű fogyasztói élmények egyre nagyobb prémiumot jelentenek ebben az egyre zajosabb világban. Az emberek kevesebb, de jobb élményt szeretnének az egészségügytől a médiáig.” – fogalmaz Amanda Herson, a Founder Collective general partnere.
10) Fenntartható technológiák, életmód
„2025-ben továbbra is befektetek a zöld átmenetbe, arra összpontosítva, hogy hogyan termelünk, fogyasztunk és élünk. Szeretnék többet megérteni az új szigetelőanyagokról, amik a fenntartható fejlődésre is nagy hatással vannak. Bár az ilyen típusú innovációknak több idő kellhet, amíg piacra kerülnek, az eredmény csökkentett energiafogyasztást, költségmegtakarítást és jobb teljesítményt eredményezhet, miközben támogatja a körforgásos gazdaságot” – véli Vera Baker, a 4P Capital partnere.
The post Ebbe a 10 területbe nyomják bele a pénzüket 2025-ben a kockázati befektetők appeared first on Forbes.hu.