A keleti kultúrában rendszeresen alkalmazzák a meditációt, hiszen rendkívül jót tesz a testi és a lelki egészségnek is. A meditáció során az elménket egyetlen dologra, cselekményre, képre, emlékre, tárgyra összpontosítjuk, azaz ilyenkor befelé fordulunk, és elsődleges célunk a test és az elme teljes kikapcsolása. A meditációnak voltaképpen az a lényege, hogy maximálisan a jelenre tudjunk koncentrálni, vagyis ne rágódjunk a múlton, és ne idegeskedjünk a jövő miatt sem.
A meditáció története több ezer évre nyúlik vissza. Sok meditációs technika a keleti hagyományokban kezdődött. A meditáció számos olyan gyakorlatra utal, amely az elme és a test integrációjára koncentrál. Célja az elme megnyugtatása és az általános jóllét fokozása. A meditáció bizonyos típusai magukba foglalják a mentális fókusz fenntartását, illetve a fókusz a légzésre, a belső hangra, vizuális képekre vagy mantrára összpontosul.
Sokan szeretnének meditálni, azonban mégsem kezdik el, mert túl sok a mítosz, a tévhit ezzel kapcsolatban. Az emberek egy része azt gondolja, hogy túl sok időt vesz el a meditáció, pedig ez közel sincs így. Már napi 5-10 perces meditációval is rendkívül sokat tehetünk az egészségünk megőrzése érdekében. Azt azonban tudnunk kell, hogy ha krónikus betegségek tüneteit szeretnénk csökkenteni, vagy a depressziónkon szeretnénk enyhíteni, akkor legalább napi 30-35 perces meditációra van szükség.
Azzal kapcsolatban, hogy mindennap kell-e meditálni, megoszlanak a vélemények. A kulcs mindenképpen a rendszerességben rejlik. Ha hetente csak 3-4 alkalommal relaxálunk ily módon, már akkor is nagyon sokat teszünk az egészségünk megőrzése érdekében.
És akkor most nézzük is meg, hogy milyen problémákon segíthet nekünk a meditáció. A meditáció pozitívan hat az elmére, az agy egészségére. Az agyi egészségünk romlása egy természetes folyamat, és már 20 éves korban elkezdődik. Idősebb korban egyre nagyobb az esélye a különféle neurodegeneratív betegségek kialakulásának. A meditáció azonban segíthet ezeknek a betegségeknek a megelőzésében.
A meditációnak köszönhetjük, ha csökken a szervezetünkben a stressz, és jobban tudunk aludni.
A meditáció fokozza a fókuszt és a koncentrációt. Ezeknek nagyon jó hasznát vehetjük a munkahelyünkön, hiszen jelentősen javul majd a munkateljesítményünk, és még csak el sem fáradunk, amennyiben rendszeresen meditálunk.
A meditáció jó hatással van a lélekre, a mentális egészségre. Sokkal kiegyensúlyozottabbak leszünk, így a szociális kapcsolataink is sokat javulhatnak.
Ha gyakran meditálunk, akkor a kreativitásunk is fokozódhat, aminek nemcsak akkor vesszük hasznát, ha valamilyen hobbit űzünk, hanem akkor is, ha a munkánk kívánja meg a kreativitást.
Ha valamilyen függőségben szenvedünk, például dohányzunk, de le szeretnénk szokni, akkor is érdemes meditálni, mert tisztábbak lesznek a gondolataink, és így sokkal könnyebb lemondani bármilyen káros szenvedélyről.