Hajnali holdsarló 1-jén
A 3,5 százalékos megvilágítású sarlót a hajnali horizonton megjelenő Merkúrtól jó 5 fokra láthatjuk, persze egy ilyen sarló önmagában is gyönyörű. Ilyenkor még könnyen látható, de már igen látványosan vékonyka, a Merkúr kb. 50 perccel a Hold után fog felkelni.
A holdkelte ideje keleti határainknál 03:40, Budapesten 03:52, nyugaton 04:03 lesz. Az égitesteket az északkeleti ég alján kereshetjük.
Extra vékony holdsarló 2-án, ínyenceknek
Mindössze 0,8 százalékos megvilágítású, ám az égi geometria miatt mégis megfigyelhető sarló kel fel szeptember második hajnalán. Keleti határainknál 04:51, Budapesten 05:03, nyugaton 05:14 a holdkelte ideje.
Természetesen a megfigyeléshez teljesen tiszta horizontra és teljes rálátásra lesz szükségünk, ilyenkor célszerű hegytetőről szemlélni a holdkeltét. A biztonság kedvéért érdemes egy binokulárt is eltenni, megkönnyíti a sarló megfigyelését, de nem feltétlenül szükséges kelléke, ha egyébként szerencsés a légköri és időjárási helyzet.
Mars-M35 együttállás 8-án
A Mars hátráló mozgása során az Ikrekbe ért, pontosabban az Ikrek bal lábához. E területen több nyílt halmaz is található, amelyeket akár fotón, akár kisebb távcsövön át érdemes megörökíteni.
A Mars szeptember 5-től kezdve halad át itt, majd 10-én kezd eltávolodni, tehát néhány napon át érdemes lehet alkalmas idő esetén akár naponta is megörökíteni, majd az időszak végén kompozit képen megjeleníteni az átvonulását. A Mars éjfél után kicsivel kel fel, így a későn fekvők számára sem elérhetetlen a megfigyelése, magasabban jár viszont a hajnali égen, szebben ekkor lehet majd fotózni. 9-én kicsit több mint fél fokra lesz egymástól az M35 nyílt halmaz és a Mars.
Alkonyi holdsarló 4-én és 5-én
Az égi geometria miatt az alkonyi sarlók még mindig kedvezőtlenebb állásúak, de tiszta időben azért érdemes meglesni őket. 4-én a Hold 2,4 százalékos megvilágítású, ez már jó látható, ám igen világos lesz még az ég, ezért nehezebb megfigyelni. Az esti Hold égi útja ilyenkor még mindig kis szögben metszi a horizontot, magyarul, alacsonyan jár a nyugati ég alján. Ez nehezíti meg igazán a megfigyelését.
4-én a keleti határainknál a sarlóhoz ideális időpont 19:21, (ekkor csak jó negyed órával járunk a napnyugta után) Budapesten 19:32, nyugaton 19:41. Ekkor még 20 perc van holdnyugtáig.
5-én picivel könnyebb lesz a helyzet, keleten 19:25, Budapesten 19:36, nyugaton 19:46 a sarlóhoz ideális időpont. Innentől még fél óra van holdnyugtáig.
Mindkét alkonyon láthatjuk a Vénuszt is, 4-én a Holdtól balra, felfelé majdnem 7 fokkal, 5-én pedig a Holdról jobbra, 3,5 fokra, kissé magasabban a sarlónál. Ez tipikusan az a helyzet, hogy a pontszerű Vénuszt könnyebben észre lehet venni a sarlónál, így ha azt kiszúrjuk, könnyebbséget jelenthet a sarló megpillantásában.
Hold-Spica közeli együttállás 6-án
Senki se gondolja, hogy könnyű préda lesz ez az együttállás, mivel a Hold még mindig ultra alacsony pályán jár, azonban fotózni tudjuk, és kis szerencsével akár szépen látni is lehet majd. A délnyugati ég alján keressük az ekkor 11,5 százalékos Holdat, és közvetlenül a sarló felső csücskénél, 9 ívperc (1/3 holdátmérőnyi) távolságra látszik a Szűz legfényesebb csillaga.
A sarlóhoz ideális időpont keleti határainknál 19:30, Budapesten 19:41, nyugaton 19:51 lesz, a Spica akár már ekkor megfigyelhető binokuláron át. Ha azonban várunk 20-25 percet, vagyis a holdnyugta előtti percekben pillantunk rá, akkor esélyesebb a megpillantása. Fotón tiszta időben biztosan meg fog jelenni a csillag (ilyen fényes csillagot akár nappali égen is lehet fotózni, megfelelően tiszta ég esetén).
Szembenállásban a Szaturnusz 8-án
A gyűrűs bolygó különös látványt nyújt mostanában, gyűrűire szinte teljesen oldalról látunk rá, így körülbelül egy áthúzott pöttyként jelenik meg a távcsövek látómezejében. Ezen ugyan nem segíthet, hogy 8-án szembenállásban (oppozícióban) látjuk a bolygót, örülhetünk azonban a fényességének. A bolygó az éjszaka közepén kb. 35 fokos magasságig emelkedik a déli égen.
Merkúr-Regulus együttállás 9-én
A hajnalban kelők számára jelent szép lehetőséget a már pirkadó égen ez az együttállás. 5 előtt pár perccel kel fel a legbelső bolygó és az Oroszlán legfényesebb csillaga, egymástól alig fél fokra (egy teliholdnyi távolságra). A Merkúr e hajnali láthatósága nem tart túl soká, így az együttállást érdemes lehet kihasználni.
Hold-Antares együttállás 10-én
A Skorpió legfényesebb csillaga, a vörös óriás Antares ismét a Hold közelségében jár, alacsonyan a déli égen. A kora esti időszakban érdemes megfigyelni őket, 22 órára ugyanis lenyugszanak, viszont, mivel szerencsére egyre hosszabbak az éjszakák, hamarabb is sötétedik.
Nagyjából 2,5 fok választja el a párost az este során. 21 óra felé már elég sötét égen láthatjuk őket, ekkor 4-5 fokos magasságban, a délnyugati égen keressük őket. Mivel a Hold 22 órára lenyugszik a nyugati országrészben is, ezért mindenképp korábbra időzítsük a megfigyelést.
Szeptemberi meteorok
Bár a Perseidák időszaka augusztus, van e rajnak egy őszi „kis testvére”, a Szeptemberi Epszilon Perseidák. Ez a raj ritkás, nem ad 4-5 meteornál többet a maximum hajnalán se, azonban időnként gyönyörű tűzgömböket produkál. Mivel egyelőre erről a rajról nem áll rendelkezésre elegendő információ, sajnos azt is lehetetlen megmondani, hogy mikor várhatók ezek a nagy tűzgömbös maximumok legközelebb, emiatt is érdemes azonban megfigyelni, ha van rá lehetőség.
A maximum szeptember 9-re virradó hajnalra várható, ekkor a radiáns is közel a zeniten jár, így „kimaxolható” a raj. A hónap közepére megkezdi aktivitását az ősz legjobb meteorraja, a Déli Tauridák.
Ez szintén egy ritkás, kevés meteort adó raj, ám az év legszebb tűzgömbjeiért gyakran ez a felelős. (Egy hosszú heteken át aktív rajról van szó, amelynek radiánsa ekkor még nagyon messze jár a névadó Bikától.) E meteorokra jellemző, hogy igen kényelmesen, lassan haladnak az égen. Holdfény ebben az időszakban nem fogja zavarni, mivel égi kísérőnk még az esti órákban lenyugszik.
Kezdődik az őszi állatövi fény szezonja
A hajnali ég alján jelenik meg a derengő fénykúp, amennyiben fényszennytől távoli helyen és tiszta égen keressük. Napkelte előtt kb. 2,5 órával már láthatóvá válik, és ha nagyon tiszta a levegő, akkor akár még egy órával napkelte előtt is kivehető a derengése. A fénykúp ilyenkor a keleti égen látszik, nagyjából az Oroszlánnál van az alja, és a jobbra dőlő hegyével az Ikrek lábai felé mutat.
The post Égi jelenségek 2024. szeptember első felében first appeared on National Geographic.