Égi jelenségek 2025. április első felében

Akár sötét, akár holdfényes az ég, érdemes megcsodálni!

A tavaszi hajnalokra már kevésbé jellemző a ködös idő, sőt, ilyenkor inkább az egyre gyakrabban fújó „böjti szelek” zavarhatják a szabadban tartózkodást. Aki azonban szép Tejútra vágyik, annak az április eleji, holdmentes hajnalokat javaslom. Áprilisban már virágba borul a kökény, számos vad gyümölcsfa, vagy épp az őszi vetésű repce, így akár csinos előteret is találhatunk a fotózáshoz.

Ha pedig csak holdfényes időben jutunk ki az égbolt alá, akkor sincs minden veszve, pont a már említett virágokkal kombinálhatjuk az égboltot, ilyenkor érdemes csillagíves képet készíteni. Már egy órányi időtartam alatt is szépen megmutatkozik a Föld forgása a csillagok elmozdulásán, míg az előtér megvilágításáról a Hold gondoskodhat.

Elfedi a Hold a Fiastyúkot 1-jén

Fiastyúk és a holdsarló
Forrás: Stellarium

A Hold és a Fiastyúk rendszeresen egymás közelébe kerülnek égi útjaik során, és néha a Hold el is fedi a halmazt, vagy annak néhány csillagát. Április elsején késő éjjel is ez történik majd, azonban a fedés megfigyelése meglehetősen nehéz lesz. Az első elfedett csillag, az Electra 23 órakor tűnik majd el a Hold mögött, de az ekkor már csak 4,5-6,5 fokos magasságban lesz (keleten alacsonyabban). Ebben a magasságban már párásság, távoli felhőzet vagy egyszerűen csak a légkörünk sűrűsége is zavaró lehet, ha a Fiastyúk csillagait szeretnénk látni. Vagyis csak teljesen tiszta horizontnál tudjuk megfigyelni a fedést – illetve annak elejét, ugyan is közben lenyugszik a Hold is.

Azonban még a fedés előtt, a 22-23 óra közti időben igazán látványos lehet a Hold közelsége a halmazhoz. A 16 százalékos megvilágítás még nem túlzottan erős fényt ad, így a megvilágítatlan oldal melletti Fiastyúkot jól láthatjuk, és fotózni se lesz annyira nehéz. A megvilágítatlan oldalon felderengő földfény még szebbé teszi majd a látványt.

Hold-Jupiter laza együttállás 2-án

Hold és Jupiter a nyugati égen 2-án
Forrás: Stellarium

Az esti, nyugati égen keressük a már 25 százalékos megvilágítású Holdat, és tőle jó 5 fokra balra ragyogó Jupitert. 21 óra felé 30-35 fok magasságban láthatjuk őket, vagyis egy kényelmesen megfigyelhető laza együttállásról van szó. Később picivel közelebb lesznek ugyan, de nem lesz olyan jelentős a közeledés, hogy amiatt érdemes lenne éjfélig fennmaradni. Érdemes lehet akkor, ha valaki tájba komponálva szeretné megörökíteni a kettőst.

Hold-Mars együttállás 5-én

Ezúttal elég közeli kettősre pillanthatunk rá, 20 óra felé még jó másfél fokra lesz egymástól az 57 százalékos Hold és a Mars. Később, 22 óra után már csak picivel több mint 1 fok választja el őket egymástól, azután újra nőni fog a távolságuk. Este nagyon magasan járnak, 20 órakor 65 fokon, de még 22 órakor is 50-55 fok közt jár a két égitest, így akár egy lakótelep közepén is megfigyelhetjük az együttállást.

Hold – Jászol-halmaz együttállás 6-án

A Jászol-halmaz halvány csillagaiból élőben nem lehet sokat látni a Hold ragyogása közelében.

Alig másfél fokra lesz egymástól a halvány csillagokból álló halmaz és a már 67 százalékos megvilágítású Hold. A halmazt nehéz megfigyelni, ha ilyen közel van hozzá a már túl fényes Hold, és fotón se lesznek szépek. Binokulárral lehet érdemes a halmaz csillagait megkeresni a Hold közelében, mivel szabad szemmel biztosan nem láthatók.

Hold-Regulus együttállás 8-án

Az Oroszlán legfényesebb csillagától mintegy 3 fokra, balra láthatjuk ezen az estén a már 85 százalékos Holdat. Az éjszaka során fokozatosan nő a távolságuk, így érdemes még a kora este során megkeresni őket a délkeleti-déli égbolton.

Telihold 12/13-án éjjel

A holdkelte színei, a sorozatfelvételből összegzett kompozit megmutatja, a mélyvörösen felbukkanó Hold mennyire világosodik, ahogy kiér a legsűrűbb légrétegekből.
Forrás: Landy-Gyebnár Mónika

Ha a legnagyobb fázisú holdkeltét szeretné valaki megfigyelni, annak a 12-it javaslom, ekkor 99,9 százalékos Hold bukkan fel a délkeleti horizonton, azonban ezt nem biztos, hogy látni is lehet, mivel a Nap még fenn lesz. Ha viszont kimondottan szép holdkeltére vágyik valaki, akkor 13-án este, nem egészen egy órával napnyugta után kell a délkeleti horizontra tapasztania a tekintetét.

Ekkor ugyan „csak” 99,5 százalékos lesz a Hold megvilágítása, de ezt nem fogja senki se észrevenni. A 13-i holdkelte időpontja keleti határainknál 20:08, Budapesten 20:19, nyugaton 20:29 lesz. Ekkor már sötét horizonton bukkan fel a Hold, így igazán látványos lesz. A világos égen kelő Hold látványából elvész a színek kontrasztja, ezért jellegtelennek és sokkal fakóbbnak látszik.

Landy-Gyebnár Mónika

The post Égi jelenségek 2025. április első felében first appeared on National Geographic.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed