Magyarország útjait szelve bárkinek ismerős lehet az elsőre teljesen indokolatlannak tűnő piros gömbök jelenléte a villanydrótokon. A nagyon kíváncsiak valószínűleg már rég utánanéztek a dolognak, a közepesen kíváncsiak pedig eddig megelégedhettek olyan válaszokkal, mint az, hogy a madarak elriasztásának céljából kerülnek a magasba ezek a tárgyak, most viszont a kíváncsiság skáláján való elhelyezkedéstől függetlenül, a Nők Lapja cikke nyomán olvasóink elé tárjuk a valódi megfejtést.
A sokak által eddig piros labdának látott tárgyak neve
másképp fogalmazva amiből nagyjából a funkciója is kiderül.Főleg rossz látási viszonyok közt a villanyvezetékek nem mindig láthatóak a levegőben, így a gömbök a pilóták, repülőgépek és az infrastruktúra védelmét egyaránt szolgálják. Ezeket a tárgyakat általában műanyagból készítik, ellenállnak az időjárási viszontagságoknak és az UV-sugárzásnak, a piros, fehér vagy narancssárga színük pedig a minél jobb láthatóságért felel. A légvezeték-jelzőgömböket olyan területeken helyezik el, ahol a villanyvezetékek veszélyt jelenthetnek a repülésbiztonságra, legyen szó nagy utasszállítógépekről, helikopterekről vagy mezőgazdasági kisgépekről.
Ilyen jelzőgömböket az Egyesült Államokban használtak először, mára pedig világszerte alkalmazzák őket, azonban a felszerelésükhöz szakértelemre van szükség (azt mondani sem kell, hogy ehhez a művelethez nem lenne elég az a férfi, aki részegen úgy gondolta, jó móka a villanydrótokon sétálgatni – mi több, így is tett). A labdákat egy speciálisan kiképzett pilóta viszi helikopterrel a vezetékek közelébe, aki elvégzi a két félgömbből álló szerkezet felhelyezését.
The post Egyszerű okból kerülnek piros gömbök a villanyvezetékekre, habár a felszerelésük annál bonyolultabb first appeared on 24.hu.